Andamany
Przewodnik siedzi na dziobie łodzi w pełnym słońcu i trzęsie się z zimna. Zmarzł podczas nurkowania, a teraz cierpi, bo nie może się rozgrzać. Zbliża się zima i słońce grzeje ledwie, ledwie. Najbliższe dni a nawet tygodnie nie będą łatwe. Temperatura powietrza może spaść gwałtownie nawet aż do 25º C. Temperatura wody pozostanie na stałym poziomie i niezmiennie wynosić będzie 30ºC.

W pogodzie o wszystkim decyduje ocean. Archipelag Andamanów i Nikobarów leży na Oceanie Indyjskim w Zatoce Bengalskiej. Administracyjnie wyspy należą do Indii, a geograficznie najbliżej im już do Azji południowo-wschodniej i Birmy. Dostęp do wysp jest utrudniony i możliwy tylko na niektóre z nich. By wjechać trzeba uzyskać specjalne pozwolenie.

Mieszkamy w pięknych, drewnianych domkach rozrzuconych po dżungli. Do obowiązkowego wyposażenia należy latarka. Wracając do domku z kolacji koniecznie trzeba sobie oświetlać kamienną ścieżkę w poszukiwaniu węży.
Wokół w nieprzeniknionej, zielonej gęstwinie koncertują cykady, a nad ranem na dachu domku hałasują kolorowe ptaki. Czasami w gęstwinie przewróci się jakieś drzewo, bo nadszedł już jego czas, a tak poza tym to nic się nie dzieje. Nic też nie schnie. Wilgotność w domku podobna jest do tej na zewnątrz i obie są bardzo wysokie. Koszulka raz zamoczona pozostaje mokra w sposób trwały.

W łazience mamy ogromnego pająka, który mieszka u nas trochę nielegalnie. Nikt z obsługi pewnie nic o nim nie wie. Ostatecznie zgodziliśmy się żeby został, bo ile taki pająk zużyje wody albo mydła a myć przecież się musi. Zostawiliśmy go w spokoju z nadzieją, że nie będzie wchodził nam do łóżka.

Do dżungli przylega plaża Radha Nagar, znana też jako plaża nr 7. Zaliczana jest do najpiękniejszych plaż na świecie. Jest rozległa, ma ponad 2km długości. Kiedy po nurkowaniu wylegujemy się na idealnie czystym, bielutkim, miałkim piasku, jedynymi naszymi sąsiadami są kraby kopiące swoje norki. Czasami, szczególnie rano, spotkać też można dwie słonice, które idą do pracy w dżungli w towarzystwie swoich kornaków.

Centrum nurkowe oddalone jest od miejsca, w którym mieszkamy o jakieś pół godziny jazdy dżipem. Ruszamy rano, gdy miejscowe dzieci idą do szkoły. Wąska asfaltowa droga biegnie przez wioski. Z ubogich wiejskich zabudowań wychodzą czyściutkie i ubrane w jednakowe, kolorowe stroje dzieciaki.
 

 • strona 1 • strona 2strona 3 • 

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art