Andamany (strona 2)
Na dwóch skrzyżowaniach, które mijamy są „centra handlowe”: malutkie sklepiki, warsztaty. Mieszkańcy wyspy są bardzo przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych. Turystów nie ma tu zbyt wielu. Ten obszar udostępniony został dla turystyki niedawno. Wcześniej, ze względu na liczne instalacje wojskowe, wyspy były całkowicie zamknięte.

 

Nurkowania odbywają się z łodzi, której używa się tu powszechnie do połowu ryb. Dongi to długa, bardzo dzielna łódź, ale bardzo chybotliwa. Przed zajęciem miejsc trzeba dokładnie i z dużą starannością oszacować wagę tych, co zasiądą na lewej burcie i porównać z tymi, co na prawej. Łódź weryfikuje szacunki i jak jest źle to błyskawicznie przechyla się na bok i nabiera trochę wody. Ubieranie sprzętu nurkowego jest mocno utrudnione. Rozwiązaniem jest wyskoczenie z łodzi i założenie sprzętu na grzbiet w wodzie.
Jesteśmy na pełnym morzu. Do miejsca nurkowania płynęliśmy dwie godziny i jesteśmy porządnie wyhuśtani. Na powierzchni pływa pęk pustych butelek po wodzie przywiązanych do liny, która znika w głębinach. Rafa znajduje się pod nami na głębokości 20-30m. Morze dość silnie faluje. Opadamy na rafę kierując się liną. Widzialność jest dość kiepska. Nurkowanie jest dość głębokie i w prądzie.

Nagle przewodnik pokazuje, że przed nami jest rekin. Opadam na piaszczyste dno i wytężam wzrok. Zupełnie nic nie widzę. Czekamy aż podpłynie reszta grupy i wtedy zaczynamy powolutku płynąć do przodu. Jest! Na piasku drzemie rekin lamparci, czasami nazywany rekinem brodatym. Na szarym cielsku mnóstwo ciemniejszych kropek i stąd skojarzenie z lampartem. Jest spokojnego usposobienia, trzeba go bardzo mocno wkurzyć, żeby zaatakował. Ten, którego obserwujemy to dorosły osobnik, ma około trzech metrów długości. Kiedy byliśmy, jego zdaniem zbyt blisko, zerwał i leniwie odpłynął.

A my kontynuujemy zwiedzanie rafy. Nagle przewodnik pokazuje, że przed nami jest rekin!

Lamparci! Drzemie sobie na piasku. Potem jeszcze raz i jeszcze raz. Łącznie widzieliśmy cztery rekiny lamparcie. Niesamowita historia. Do tej pory nigdy jeszcze nie spotkałem tego zwierzaka a tu nagle cztery sztuki. Po powrocie na łódź pytam przewodnika czy tu jest jakieś szczególne miejsce, które przyciąga te rekiny? Żeby aż cztery sztuki? 


 • strona 1 • strona 2 • strona 3 • 

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art