Brothers
OCEANIC WHITE-TIPS SHARK
CARCHIRHINUS LONGIMANUS
Oceaniczny Żarłacz białopłetwy

Rekin otwartych wód. Płetwy zakończone białymi obwódkami. Bardzo duże płetwy piersiowe a grzbietowa – zaokrąglona.
Zwykle spotkać go można w sąsiedztwie oddalonych od wybrzeża wysp lub raf, np. Brothers i Elphinstone. Często towarzyszy mu kilka ryb pilotów. W ciągu dnia pływa po „swoim terytorium” tuż pod powierzchnią wody, a wieczorem odwiedza łodzie zakotwiczone przy ścianie rafy.
Potencjalnie niebezpieczny, ale na 30 udokumentowanych ataków, jakie zdarzają się przeciętnie w ciągu roku, tylko jeden jest z udziałem nurka.
Bardzo łatwo wymusza należny mu szacunek, już sam jego widok budzi respekt a nawet grozę.

I właśnie te „miłe stworzenia” były celem naszej kolejnej wyprawy.
Czterogodzinna podróż mikrobusem z lotniska do Marsa Ghalib i ładujemy się na naszego Longimanusa. Część załogi znamy z poprzedniego wyjazdu, a część jest nowa. W miejsce „naszej” niezastąpionej Franciszki jest Hassan. On będzie naszym przewodnikiem nurkowym.
Ojciec Hassana jest królem w jakiejś beduińskiej wiosce w niedostępnych górach, ma dziewięćdziesiąt lat i jednego zęba. W każdym bądź razie tak twierdzi Hassan, a naszym dziewczynom obiecuje wygodne życie u swego boku w charakterze piątej i szóstej żony.
Przystań w Marsa Ghalib jest miejscem, skąd wyruszają na safari chyba wszystkie łodzie, jakie są w południowej części Morza Czerwonego, może jeszcze kilka wyrusza z Hamaty. Stąd jest blisko do wysp Brothers ( El Akhawein) i blisko do St. Johns na dalekim południu. Przy nabrzeżu stoi ze dwadzieścia, a może trzydzieści łodzi podobnych do naszej. Niebawem całe to towarzystwo wyruszy na morze, a pod naszymi stopami będzie stale uciekający w bok pokład.
Lotnisko w Marsa Alam, port dla łodzi nurkowych, wszystkie budynki towarzyszące, sklepy, stacje paliw, hotele i drogi buduje jakiś bogaty Kuwejtczyk. Będzie eksploatował wybudowane przez siebie obiekty przez 10 lat nie płacąc podatków a później przekaże je nieodpłatnie rządowi Egiptu.
Na łodzi, prócz nas, jest jeszcze dwoje Holendrów, Szwajcarka, dwie Niemki i trzech Niemców. Po pierwszym dniu nurkowym na Shoona, wieczorem wyruszamy w całonocną, morską podróż na Brothers.
Całą drogę bardzo mocno wieje i bardzo kiwa. Każdy szuka sobie swojego sposobu na przetrwanie. Możesz podjąć obserwację zachowań załogi, siedzieć blisko nich i mieć pewność, że w tym miejscu łodzi kiwa najmniej albo spokojnie dać się podrzucać falom w przydzielonym ci łóżku.

 

 • strona 1 • strona 2strona 3 • strona 4 • strona 5 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art