Brothers (strona 3)
Wokół jest zupełna pustka, większość ryb stara się trzymać od tego miejsca z daleka a nasza niebiesko-czarna dwójka uwija się żeby na czas skończyć swoją pracę.

Wieczorem nagle słyszymy ożywione głosy załogi – okazuje się, że wokół naszej łodzi, tuż pod powierzchnią wody pływa rekin. Na drugi dzień historia się powtórzyła i znowu mogliśmy go obserwować z pokładu naszej łodzi. Niestety, nikt nie zdecydował się wejść do wody z aparatem fotograficznym by uwiecznić te ulotne chwile.
Podczas jednego z nurkowań, kiedy siedząc na Zodiaku jak sardynki w puszce skaczemy „na trzy” do wody czuję, że coś twardego wali mnie w głowę a coś innego zdziera mi maskę z twarzy. Zacisnąłem dłoń na masce i nie dałem jej sobie wyrwać z ręki. Po skończonym nurkowaniu pokazałem kolegom moje rany na głowie wzbudzając w nich radość, że teraz to już na pewno zobaczymy rekiny.
One podobno wyczuwają krew z odległości jednego kilometra.

W pierwszy nasz dzień na łodzi, zauważyliśmy, że na „niemieckim” stoliku piętrzą się ogromne ilości pustych puszek po piwie.

    - No, pewnie nie będą wchodzić do wody tylko raczyć się piwem przez cały tydzień – pomyśleliśmy.


Później okazało się, że nurkują bardzo dobrze i wcale nie jest tak, że przyjechali tu tylko na piwo. Szwajcarka jest instruktorem nurkowania i w przeszłości, przez 6 lat pracowała jako przewodnik na Malediwach a dwójka Holendrów też nie jest pierwszy raz w wodzie. Chociaż możliwe, że ze skręconym kolanem to pierwszy raz.
Nasi współtowarzysze niedoli na wyspach Brothers i na Elphinstone byli pierwszy raz, ale nurkowali całkiem, całkiem.
W końcu czas na Elphinstone (Sha’ab Abu Hamra). Zaplanowane mamy tam dwa nurkowania a później Abu Dabab.
Na miejscu stawiamy się wcześnie rano po całonocnej podróży z Brothers.
Wcześnie rano to znaczy 5oo.
Wieje i rzuca łodzią niemiłosiernie. Rzucamy liny do jednej z łodzi. Jest ich tu już osiem. Musieli przypłynąć wcześniej, bo tu nie wolno nocować.
Po chwili jedna z lin łączących nas z drugą jednostką pęka, musimy zrzucić resztę i stanąć w dryfie. Nie przerywamy przygotowań do nurkowania, wejdziemy na Zodiaki z dryfującego Longimanusa i zostaniemy podwiezieni do północnej wąskiej półki. Półka zaczyna się na głębokości 17 metrów i opada w dół do 40.
Longimanus odpychany przez wiatr oddala się od rafy, będziemy musieli płynąć na Zodiakach kawał drogi. A wszystko to przy bardzo wzburzonym morzu.
Mamy opaść na płytszą część półki, podpłynąć do głębszej krawędzi i popatrzyć w „niebieskie” poszukując rekinów. Później wracamy spowrotem na płytszą część półki i popłyniemy wzdłuż ściany rafy aż w końcu wynurzymy się używając obowiązkowo boi dekompresyjnej. Boja jest konieczna, bo powinniśmy być widoczni dla załóg Zodiaków, które mają nas „podnieść” z wody.


 strona 1strona 2
strona 3 • strona 4 • strona 5 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art