Bu - 1 (strona 2)
Następnego dnia odważnie zbliżam do wody. Woda ma 13 – 14oC. Później temperatura wody stale spadała i najniższa, jaką zanotowaliśmy to 110C. Pod wodą widzialność jest dość marna i nie przekracza 5 -10m. Widać rośliny wyrastające z morskiego dna i opadającą w ciemnogranatową czeluść ściankę. Na mapie zaznaczono, że u wejścia do pobliskiego fiordu jest ponad 170m głębokości. Dość często spotykam kraby. Można je zbierać. Ryb nie ma zbyt wiele, ale niewykluczone, że zostały skutecznie przetrzebione przez polujących przed nami nurków.
Podczas następnego nurkowania, wzdłuż innej ścianki dokonałem niesamowitego odkrycia – RYBY! TAM BYŁY RYBY!

Po chwili pierwsza ustrzelona z kuszy zdobycz ląduje na specjalnie w tym celu zrobionej nizałce.
W czasie tego nurkowania ustrzeliłem łącznie 4 sztuki. Nie zginiemy, mamy co jeść. Oczywiście mamy też zapasy, które przywieźliśmy ze sobą.
Przepowiednie dotyczące pogody sprawdzają się. Mamy sztorm. Pada deszcz i wieje silne wiatrzysko. Na razie nie ma jeszcze fali, wiatr wieje od lądu. Później wiatr zamienia kierunek i pojawiają się fale. Nurkowanie staje się niebezpieczne.
Jedziemy do miasteczka Hauge i Dalane, by tam dojechać musimy pokonać góry. Mijamy miejsce, które nazywa się Helleren.
Dwa domki przykucnęły pod ogromną skałą. To, podobno, jedne z najstarszych budynków w Norwegii.
Wąska droga ostro wspina się zakolami w górę. Przed nami tunel a w zewnętrznej ścianie skały widać drugi, który był używany wcześniej. Zatrzymujemy auto i wracamy obejrzeć ten stary tunel.
Podróżujący tą trasą nie mogli mieć lęku wysokości. Wygląda to strasznie. Sceneria jak z filmu „Działa Nawarony”. Najważniejsze by podczas jazdy trafić w odpowiedni tunel....
Po drugiej stronie fiordu widać strumyk, który spływa w dół z kilkusetmetrowej skały.
W miasteczku, nie było w zasadzie nic ciekawego. No może oprócz sklepu z akcesoriami wędkarskimi.
W jednym z zacisznych kątów tego sklepu leżały starannie zmiecione śmieci, te same leżały tam następnego dnia. Więcej już się tam nie pokazywaliśmy, bo baliśmy się, że sprzedawca wciśnie nam dynamit, który jego zdaniem jest najważniejszym atrybutem profesjonalnego wędkarza. „Tylko pamiętajcie: ogłuszone ryby trzeba zbierać szybko, bo na pewno przyjedzie Policja”.
Miasteczko jest malutkie, ceny w sklepikach są horrendalnie wysokie, karty płatnicze z reguły nie są honorowane przez bankomaty.
Następne miasteczko było dużo ładniejsze. Dość duże centrum ze ślicznymi domkami i przystań.
W pierwszym znalezionym sklepie kupiliśmy mamie sweterek w norweskie wzory. Oczywiście opowiedzieliśmy wszystkim o tym sklepie i już następnego dnia Pawel i Richard tarzali się ze śmiechu twierdząc, ze Piotruś kupił "osum" swetrów, co było wierutnym kłamstwem, bo kupił ich tylko 6!

 

 • strona 1 • strona 2 • strona 3 • strona 4 • strona 5 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art