Bu - 1 (strona 4)
Stavanger jest drugim (po Bergen) co do wielkości portem rybackim Norwegii, liczy około 100 tyś mieszkańców czyli dużo. Norwegów jest około 4 i pół mln. Najwięcej zamieszkuje w Oslo – około 450 tysięcy. Oslo, stolica Norwegii, do 1924 roku nosiło nazwę Christiania, od imienia Christiana IV, który odbudował miasto po pożarze w 1642r. Jak widać, nasz prom nosi imię ważnego norweskiego władcy. Norwegia to głównie skały i jeziora. Ziemia uprawna zajmuje zaledwie 2,6% powierzchni (dla porównania w Egipcie to 3%.).

Miejsce, w którym mieszkamy nazywa się Bu. Pytamy, co to znaczy? Otóż nazwa miejsca wzięła się od słowa oznaczającego w języku norweskim schronienie. W przeszłości, w tym miejscu stało nad brzegiem morza kilka szop, w których mogli się schronić rybacy i przeczekać tam sztorm, który zaskoczył ich na morzu. Teraz w takiej szopie ustawiony jest kompresor, który „ładuje” nasze butle. Trzymamy tam swój sprzęt służący do nurkowania, a Olav trzyma tam swoje różne bardzo ważne rzeczy: silniki do łodzi, sieci, skrzynki do połowu homarów, narzędzia i wszelkie inne dobra w niewielkim nieładzie.
Niedaleko nas jest fiord, który nazywa się Jossingfjorden a w górach jest odkrywkowa kopalnia tytanu.
Idziemy na wycieczkę wzdłuż wybrzeża. Niedaleko od nas znaleźliśmy ruiny fortyfikacji z czasów drugiej wojny światowej. Praktyczni Norwegowie wykorzystali resztki umocnień, by wybudować tam letni domek ze wspaniałym widokiem na morze.
Dalej droga prowadzi do starej opuszczonej farmy. Po zatoczeniu szerokiego łuku, wędrując po górach wracamy do domu. Wygląda na to, że jak Norweg znajdzie jakieś ładne miejsce i jeśli w pobliżu jest jeziorko to buduje sobie tam domek, w którym nie mieszka. Nie było żywego ducha w tych kilku, które spotkaliśmy po drodze.
Niedaleko Stavanger jest skała. Nazywa się Preikestolen. Ma ponad 600 m wysokości i sterczy pionowo z fiordu. Można tam dojść i popatrzeć w dół. Jedziemy. Po drodze trzeba przeprawić się promem – 100NOK-ów, Niedrogo, raptem dwa piwa, czyli około 50zł. Wjeżdżamy autem na parking. Z tablicy informacyjnej dowiadujemy się, że w linii prostej mamy do pokonania odległość 3800m a w pionie około 300m. Nie zaleca się wchodzić tam w butach na wysokim obcasie albo w sandałkach. Nie warto zwracać uwagi na pogodę, jaka jest w chwili rozpoczęcia wędrówki, bo na pewno się zmieni (jak się okazało na gorsze).
Razem z nami czyta te użyteczne informacje 3 Holendrów, którzy przyjechali tu na rowerach. Postanawiają wziąć rowery na plecy i iść razem z nami. Nikt nie zakazywał wchodzić tam z rowerem na plecach. Po pokonaniu pierwszego wzniesienia dają sobie spokój i wracają.
Pada deszcz, następnie deszcz ze śniegiem, po pokonaniu kolejnego wzniesienia przestaje padać, ale wchodzimy we mgłę. Odcinek płaski we mgle, przy kolejnym stromym podejściu zaczyna padać deszcz, a po szlaku spływa strumyk. Według wyczytanej na parkingu informacji do miejsca, do którego zmierzamy trzeba iść około 2 godzin. Deszcz ustaje. Dlaczego nie wybraliśmy się na trasę wokół tego pięknego jeziorka, które było widać w dole przez chwilę? Tak naprawdę to widać niewiele. O zrobieniu zdjęć zupełnie nie ma mowy. Przemoczeni i zmarznięci wracamy na parking a późnym wieczorem wracamy do domu.

 

 • strona 1strona 2strona 3 • strona 4 • strona 5 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art