Bu - 2 (strona 2)
W wolnych chwilach obserwowaliśmy poczynania naszych przyjaciół zza Odry. Byli bardzo dobrze przygotowani i wyposażeni. Wybierali się na ryby jak do sklepu. Łódź wyposażona jest w dwie echosondy, GPS i bliżej nieznane nam elektroniczne zabawki potrzebne profesjonalnemu wędkarzowi. Wzięciem cieszył się tylko jeden gatunek ryb – molwy. Nic innego nie brali. Cała ta elektronika w ich rękach okazywała się niezwykle skuteczna, potrafili przywieźć nawet 40 półtorametrowych ryb. To wszystko było czyszczone, filetowane, starannie układane w specjalnych skrzynkach i zamrażane by w końcu trafić gdzieś do Bawarii.

Pojechaliśmy do Hauge odwiedzić naszego dobrego znajomego ze sklepu wędkarskiego. Ktoś przed nami nauczył go dwóch zwrotów po polsku. Jeden to „do widzenia” drugi niestety nie nadaje się do zacytowania.

Z okna domku, w którym mieszkamy widać grupkę wysp na pełnym morzu. Chcieliśmy dopłynąć tam w zeszłym roku, ale było sztormowo i nie udało się. Tym razem pogoda jest wyśmienita pakujemy się, więc na łódź i płyniemy. Znajdujemy okrągły atol otoczony zewsząd skałami. Łódź zacumowana w bezpiecznym miejscu i schodzimy pod wodę. Najgłębsze miejsce, jakie zanotowaliśmy to 14m. Dno jest równe i wygląda na to, że wysypane jest pancerzykami krabów, które zostały upolowane i zjedzone przez ptaki. Bardzo wiele takich resztek z ptasich uczt spotykaliśmy łazikując po skałkach otaczających atol.
Skały otaczające zatoczkę stanowią naturalny falochron, woda jest znacznie mnie zmącona i widzialność jest lepsza od tej na otwartym morzu. Wszędzie widać ryby. Jest ich bardzo dużo, możemy wybierać do strzelania tylko największe sztuki. Trafiła się kolejna żabnica a duży dorsz wykazał się refleksem i czmychnął w zarośla w ostatniej chwili. W trakcie kolejnych nurkowań obowiązywał bezwzględny zakaz polowania na ryby. Mamy tego tyle, że nie damy rady zjeść. Zaglądamy jednak do każdej szczeliny i przetrząsamy zakamarki, bo jakby pokazał się jakiś okaz...
Spotykamy dużego homara. Niestety nie wolno na nie polować, zagrożone to jest bardzo wysokimi karami. Homar nie zdążył wrócić do swej kryjówki i teraz siedział na piasku mając za plecami skałę. Mogliśmy dokładnie oglądnąć jego wspaniały kolorowy pancerz a on cały czas wymachiwał groźnie swoimi szczypcami. Doskonale wiedział, że nurkom z Polski nie wolno polować na homary i starał się nas przepędzić pewien, że nic złego mu nie grozi.
Piękna pogoda zachęcała do spacerów po okolicznych górach. Z jednej z takich wypraw przynieśliśmy sporą ilość kurek. Stanowiło to istotne urozmaicenie naszego jadłospisu.
Dużą atrakcją jest Preikestolen. Skała stercząca z fiordu na wysokość ponad 600m. Na tą skałę można wleźć i popatrzeć w dół. Dwójka naszych wybrała się tam na wycieczkę. Po powrocie zgodnie oświadczyli, że jak zobaczyli gościa, który usiadł na krawędzi i spokojnie machał sobie nogami nad przepaścią to zrobiło im się niedobrze i cofnęli się do tyłu, mimo że byli nie bliżej niż 30m od krawędzi skały. Te straszne przeżycia łagodziła przepiękna pogoda umożliwiająca podziwianie niesamowitych widoków.
Pod koniec tygodnia obowiązywał już bezwzględny zakaz przynoszenia do domu ryb. Obojętnie czy złowionych na wędkę czy ustrzelonych kuszą.
W ostatni wieczór przyszli do nas z wizytą nurkowie z Lublina. Przynieśli słoik smalcu z cebulką i medycynę. Słoik smalcu i dwa nasze chleby uniknęły w mgnieniu oka a medycyna została zażyta. Sympatyczni nurkowie z Lublina zrzeszeni są w klubie nurkowym Paskuda. 
 

 strona 1 • strona 2 • strona 3 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art