Dahab
Dahab to małe miasteczko na Synaju nad zatoką Akaba. Turystyka stanowi podstawę utrzymania i egzystencji dla wszystkich mieszkańców miasteczka i okolicy. W tym przypadku mamy do czynienia ze szczególnym rodzajem turystyki – chodzi o nurkowanie. Można tu jeździć konno albo na wielbłądach, wylegiwać się na piaszczystej plaży, ale tym, co przyciąga tu zdecydowaną większość to „kultowe” miejsca nurkowe.
Najbardziej znanym jest Blue Hole. Nie ma tam szczególnie pięknych okazów flory lub fauny występującej w Morzu Czerwonym. Wręcz przeciwnie, na zewnętrznej ścianie Blue Hole, czyli od strony otwartego morza spotkaliśmy cudowną rafę pełną ryb i fantastycznie ukształtowanych korali. Spotkaliśmy żółwia i ogromną barakudę. Potężna ściana była wspaniale oświetlona i w pełnym słońcu wyglądała wyniośle i majestatycznie. W dole, błękit przechodził w ciemnogranatową czerń.

W środku, w Blue Hole jest dość ciemno. Brak światła decyduje o małej ilości stworzeń no i rafa rozwija się ot, tak sobie. Jest ponuro a miejsce sprawia wrażenie mało życzliwego. Tym, co przyciąga, do Blue Hole nurków jest jego zła sława. Wielka studnia o średnicy kilkuset metrów i głębokości ponad 130metrów z tunelem, który na głębokości poniżej 60 metrów prowadzi na otwarte morze, jest pułapką dla większości poszukiwaczy silnych emocji. Pod wpływem narkozy, o którą bardzo łatwo na tej głębokości, trudno jest trafić w sam tunel i wielu nurków zupełnie traci tam orientację.
W ścianie wzgórza znajdującego się w pobliżu zamontowano tablice upamiętniające kolejnych nurków, którzy tam zginęli. Statystyki mówią, że zginęła tam ponad setka nurków. Oglądając tablice zauważyć można rzecz dość szczególną: tablice mają napisy w języku polskim, angielskim, arabskim i hebrajskim a spoczywającym na dnie nurkom arabskim zupełnie nie przeszkadza sąsiedztwo nurków z Izraela.....

Na podstawie krótkich acz dogłębnych obserwacji odniosłem wrażenie, że w Dahab mamy do czynienia z dwoma rodzajami nurków.
Pierwszy rodzaj to „stonka”, czyli 95 % nurkujących w tym miejscu. Stonkę „się strzyże” i oprowadza po takich miejscach jak Canyon, Bells i innych. Stonka z Dahab w odróżnieniu od żuczka z Kolorado jest pożyteczna, bo przynosi dochody i daje podstawę do utrzymania drugiej mniej licznej grupie nurków i bardzo licznej grupie Egipcjan.
Ta druga grupa to „Guru”. I oni są kandydatami do uwiecznienia na kolejnych tablicach wmurowanych w skałę.
Siedzę sobie na tyłach „naszej” bazy. Podjeżdża dżip z jednym chłopakiem i całą masą sprzętu. Chłopak z długimi blond włosami rozładowuje cztery, opasłe, kolorowe butle.


 • strona 1 • strona 2strona 3 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art