Dahab (strona 2)
    - hej, gdzie byłeś ?
    - na Blue hole!
    - głęboko?
    - jakieś 105 a może 110 m zaczekaj zaraz zerknę na komputer.

Są z najróżniejszych stron świata, począwszy od Republiki Południowej Afryki po wszystkie kraje Europy i Bliskiego Wschodu. Są to głównie chłopcy, ale są też i dziewczyny. Mieszkają w Dahab po kilka lat, pracują w centrach nurkowych ucząc wszystkich chętnych nurkowania lub zarabiają trochę egipskich funtów oprowadzając pod wodą, po ciekawych miejscach grupki „stonki”.
Rano przychodzi taki guru do gas blendera (tu nie ma sprężarkowni tylko gas blendownia, w której szefuje gas blender) i prosi by przygotował mu takie oto konkretne mieszanki gazów. Do głębokich nurkowań potrzebne są mieszanki zawierające zaniżone ilości tlenu i zaniżone ilości azotu a w ich miejsce wprowadza się hel. Podczas wynurzania potrzebna jest mieszanka zawierająca większą ilość tlenu. Swoje mieszanki nurek musi sprawdzić analizatorem i potwierdzić w książce, że odebrał butle oznaczone takimi oto numerami i napisać, co butle zawierają.
Teraz może jechać do Blue Hole. Tam się głęboko nurkuje i tam czasami popełnia się błąd.
My należeliśmy do tej pierwszej grupy (opisanej wyżej i nazwanej stonka), która daje się strzyc i jest prowadzona przez wtajemniczonych.
Nurkowaliśmy z sympatycznym przewodnikiem który świetnie nurkował i dysponował elementarnym poczuciem humoru.
Siedzimy na krawędzi the Bells. Będziemy schodzić jako ostatni. Czekamy aż nasi koledzy opadną na dno komory by ruszyć za nimi. Przed nami, w wąskiej szczelinie, zanurzyło się przed chwilą kilkunastu naszych ludzi. Musimy jeszcze chwileczkę poczekać, bo woda wypełniona jest drobniutkimi bąbelkami powietrza i nic nie będzie widać. Nadchodzi kolejna grupka nurków. Dive-master w spódnicy prowadzi Japończyków.
Wskakujemy do wody, bo ona nie zamierza tu zbyt długo ze swymi Japończykami czekać!

Niesamowitym miejscem jest Canyon. Długa wąska szczelina przecina rafę. Miejsce jest bardzo licznie odwiedzane. W czasie, kiedy tam byliśmy nie było jeszcze ścisku, ale trudno sobie wyobrazić, co tam się dzieje w pełni sezonu.
Pięknie jest w miejscu o nazwie Islands. Niesamowite wąwozy, wzniesienia, prawie każde zbudowane z innego rodzaju korali. Dość silny wiatr spowodował, że płynęliśmy początkowo blisko dna by uniknąć silnego prądu wody występującego wyżej a później, wracając daliśmy się nieść dość szybkiemu prądowi do miejsca, w którym można bezpiecznie wyjść z wody.

Dahab żyje z nurków. Miasto położone jest tuż nad brzegiem morzą. Ściana hoteli, centrów nurkowych i sklepików oddzielona jest od morza szerokim wyłożonym kamiennymi płytami deptakiem. Deptak jest czysty, sprzątany i zawsze pełen spacerowiczów. Niesamowite wrażenie robi widok grupy nurków, która niosąc na sobie komplet sprzętu maszeruje w poprzek deptaku by w końcu zniknąć pod wodą.
Nikogo ze spacerowiczów to nie dziwi a co najwyżej ustępują takim z drogi wiedząc, że sprzęt zamocowany na grzbiecie jest dość ciężki. 

 

strona 1 • strona 2 • strona 3 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art