Fiji
Najgorsze jest to, że gdzieś zginął piątek. Z Los Angeles wylecieliśmy w czwartek o 23:30. Do Nandi przylecieliśmy, po 11 godzinach lotu, w sobotę o 5:10.
Jesteśmy „po drugiej stronie”. Dokładnie na 180 południku. Obowiązuje tu „Fiji time”.
Możesz przyjść na śniadanie o 11-tej i też będzie dobrze. Możesz przyjść na przystań o umówionej godzinie, a i tak wypłyniemy nurkować za dwie godziny. Wszyscy są uśmiechnięci, witają Cię miejscowym „Bula” i z każdym trzeba zamienić kilka słów.

 

Rafa jest daleko. Po godzinie szybkiej jazdy dopływamy na miejsce. Zaczyna padać deszcz. Deszcz to nie jest problem jak się nurkuje, ale jak się wraca do przystani, to godzinna podróż w ulewie to już nie są przelewki. Szybko pod ciepły prysznic. Ciepłej wody jest mało, jest pochmurno i „lokalna wytwórnia ciepłej wody” kiepsko pracuje. A tu wszędzie ekologia: ciepła woda z panela słonecznego, prąd z baterii słonecznej, a warzywa z ogródka, który jest w dżungli „za plecami” bazy.

 

Prognoza pogody przewiduje na najbliższe dni sztormowe wiatry. Na satelitarnej mapie nad naszą wyspą dane dotyczące wiatru zaznaczone są na czerwono!
Na drugi dzień wita nas szeroko uśmiechnięte słoneczko. Trochę wieje, ale do „czerwonego huraganu” jeszcze daleko. Miejscowi też przepowiadają pogodę.
Z braku komputerów i zdjęć satelitarnych patrzą w niebo i stwierdzają:
− Widzisz tamte dwie chmurki nad wyspą? To znaczy, że dziś będzie ładna pogoda, a w niedzielę będzie padać, ale tylko do południa.
I faktycznie, było ładnie, a w niedzielę zaczęło padać i przestało w południe, ale w poniedziałek…

 

Na odsłoniętej przez odpływ plaży codziennie rozgrywane są mecze rugby. Nasi przewodnicy, obsługa łodzi i obsługa bazy rozgrywają tu zacięte mecze aż do zapadnięcia zmroku. Tu w rugby grają prawie wszyscy. Jak tylko mają chwilkę wolnego, to zaraz na plaży albo na innym pustym i płaskim kawałku terenu wyznaczają boisko i rozpoczynają mecz. Reprezentanci kraju grają w liczących się drużynach rugby na całym świecie.

 

W wiosce obowiązuje etykieta: nie wolno nosić kapeluszy oraz okularów słonecznych. Nie wolno mieć plecaka na plecach a aparatu fotograficznego na szyi. Kiedyś przed laty nieostrożny pastor dotknął grzebienia, który był wbity we fryzurę wodza i wielebny został zjedzony. Tylko buty zostały.

 

 

• strona 1 • strona 2strona 3 • strona 4 • strona 5 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art