Fiji (strona 3)
Przewodnik nurkowy wymyślił, że będzie mnie nazywał Fishu. Imiona moich koleżanek i kolegów są zrozumiałe i dadzą się wypowiedzieć. Moje musi być dostosowane do lokalnych możliwości i potrzeb.

 

Odwiedzili nas sąsiedzi. Mieszkańcy wyspiarskiej wioski. Zaprezentowali kolorowe stroje, tańce i śpiewy. Można było, a nawet trzeba było, spróbować miejscowego napoju o nazwie kava. Nie ma to nic wspólnego z naszą poczciwą kawą. Miejscowa kava jest wodnym wyciągiem z jakiegoś korzenia, który jest przedtem odpowiednio spreparowany. Jest suszony, wędzony i miażdżony w specjalnym moździerzu.
Kava ma własności halucynogenne. Tak twierdzą miejscowi. Mi przypominała wędzoną glinę rozmieszaną w wodzie. O wiele bardziej atrakcyjne były śpiewy i stroje mieszkańców wioski, którzy by dotrzeć do nas musieli pokonać kawał drogi ciemnymi, śliskimi, górskimi ścieżkami.

 

Piękne kolory, woda we wszystkich odcieniach błękitu, delikatna i krucha rafa – tego nie zobaczysz. Na każdym kroku widać potęgę Pacyfiku. Żadnego niebieskiego, tu są odcienie szarości i kołysanie. O krawędź rafy rozbijają się fale rozpędzone na bezkresnych pustkowiach Oceanu. Trzeba uważać, żeby nie zostać rzuconym na rafę a przy wynurzaniu się, po skończonym nurkowaniu, odpływamy od rafy daleko w morze tak, by bezpiecznie mogła podpłynąć do nas łódź. 

 

 

strona 1strona 2 • strona 3 • strona 4 • strona 5 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art