Fiji (strona 4)
Tu na środku Oceanu Spokojnego są jedne z lepszych warunków do sportowego połowu ryb. Jest łódź. Jest załoga. Wybieramy się na całodzienną wyprawę. Wynik nie jest całkiem zły: dwie Mahi Mahi i jedna hiszpańska makrela. Posiłki, jakie serwuje nam kucharz są małymi arcydziełami sztuki kulinarnej. Tyle, że kucharz ograniczony jest surowcem, jaki ma do dyspozycji. Ma kurczaki. Przygotowuje je na wszelkie sposoby. Zmieniając smak i kolor. Wieczorem przywozimy kilkanaście kilogramów ryb. Na przystani czeka na nas kucharz i ostrzy nóż.

 

Przewodnik zabiera nas na manty. Płyniemy do miejsca o nazwie Manta Reef. Cała wyspa otoczona jest płytkim atolem poprzecinanym rozległymi, głębokimi kanałami. Na krawędzi atolu znajduje się rafa Great Astrolabe Reef. Ona chroni wnętrze atolu przed oceanicznymi falami. W rafie są miejsca, przez które można wypłynąć z atolu na otwarty ocean i tam będziemy nurkować. Opadamy na długie, podwodne wzniesienie i wypatrujemy mant. Nie powinno być kłopotów z dostrzeżeniem, bo to ogromne zwierzęta. Płyniemy tam i z powrotem i nic. Piękna rafa z dorodnymi koralami w majestatycznej ciszy. Duże ryby, które uciekają dopiero, gdy podpływamy zbyt blisko. Mant nie ma, ale trzeba pamiętać, że to nie jest zoo. O tym, co jest, a czego nie ma decyduje ocean, kierując się znaną tylko sobie logiką albo czymś innym.
Kolejna wyprawa na manty kończy się sukcesem. Są! Te duże i piękne stworzenia przypływają tu do stacji oczyszczania. Drobne rybki uwalniają ich ogromne cielska z pasożytów.

 

Miejsce nurkowe najwyższej klasy to Naigoro Passage. Długi szeroki kanał, którym do wnętrza laguny wpływają albo wypływają ogromne ilości wody. Kierunek, w którym płynie woda zależy od tego czy jest przypływ czy odpływ. Przewodnicy sprawdzają kierunek prądu. Będziemy nurkować w tzw. dryfcie, czyli swobodnie unoszeni przez prąd wody. Trzeba uważać na głębokość, bo prąd zmienia też kierunek w pionie i obserwować zmieniające się widoki. Rafa na ścianie kanału jest wspaniale odżywiona. Wszędzie piękne, ogromnie rozrośnięte korale.
Spotykamy miasteczko anemonów. Na dużej płaskiej przestrzeni wielkie mnóstwo ukwiałów zamieszkałych przez dziesiątki sympatycznych wojowniczych błazenków. W kolejnej piaszczystej zatoczce śpią trzy dorosłe rekiny. Po białych wypustkach na końcówkach płetw poznajemy, że to rafowe żarłacze białopłetwe. Do tego cudowne miękkie korale. Tak dorodnych nie widziałem jeszcze nigdy. Wspaniałe miejsce do nurkowania. A nurkujemy tu dwa razy. Najpierw wzdłuż jednej krawędzi pasażu a później wzdłuż drugiej.

 

strona 1strona 2strona 3 • strona 4 • strona 5 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art