Filipiny
Przed domkiem na trawniku siedzi ropuch. Wyprostowany, bacznie obserwuje najbliższą okolicę. Cały dzień ukryty gdzieś w cieniu, a teraz wieczorem wyszedł na łowy. Tak jest prawie przed każdym domkiem: na wystrzyżonym równiutko trawniku siedzi ropuch i na coś poluje. Trawniki są skrupulatnie strzyżone i starannie podlewane. Mieszkamy w domkach ulokowanych na samej plaży, do morza jest jakieś 20 metrów. Wyspa nazywa się Negros i jest jedną z 7 tysięcy tworzących republikę Filipin. Negros jest duża, ma powierzchnię około 13 tysięcy km kwadratowych, co daje jej czwarte miejsce pod względem wielkości. By dostać się z lotniska na naszą wyspę musimy odbyć kilkugodzinną podróż autobusikiem i skorzystać z promu.
Wybrzeże wyspy Negros daje idealne warunki do nurkowania w mule czyli tak zwanego muck diving. Dno pokryte jest osadami, tworząc idealne środowisko dla różnego rodzaju kolorowych ślimaków, żabnic, krewetek czy koników morskich i ich krewniaków. To środowisko jest też idealne dla mnie, czyli do robienia zdjęć. Miniaturowe, wielkości kilku centymetrów skrzydlice, niewiele większe szkaradnice, ubarwione dokładnie tak jak podłoże. Niestety zdradliwe podłoże bez najmniejszego powodu zaczyna falować skutecznie zmniejszając widoczność. No może nie tak bez powodu – zwykle winny jest nieostrożny nurek lub nawet cała masa nieostrożnych nurków. Recepta na to jest jedna: przewodnik o sokolim wzroku i odrobina szczęścia.
W planie jest również „normalne” nurkowanie, czyli zwiedzenie okolicznych raf. Popłyniemy na wyspę Apo. Jest ona malutka – ma zaledwie 12 hektarów, położona jest w odległości 7 km od naszej bazy.
Przed laty w porozumieniu z miejscowymi rybakami, u wybrzeży wyspy Apo ustanowiono rezerwat, w granicach, którego nie wolno dokonywać połowów. Przyniosło to oczekiwany skutek, ilość ryb zwiększyła się i poprawiła się kondycja rafy. Wyspa omywana jest dość silnym prądem morskim. Wystarczy zawisnąć na wybranej głębokości a przepływająca woda niesie nas wzdłuż ściany pokrytej koralami. Przed oczami, jak w filmie przesuwają się kolorowe obrazy. Cała podróż trwa około pół godziny. Później prąd wody oddala się od wybrzeża próbując zabrać ze sobą nurków i wtedy nie ma miejsca na leniwe wylegiwanie się. Trzeba mocno popracować płetwami, żeby nie dać się znieść na pełne morze, ale i tak jest wspaniale.
Czego możemy się spodziewać po nurkowaniu w tej okolicy? Jest tu bardzo dużo miękkich korali. Są dorodne i jest ich mnóstwo. Mają też swoje tajemnice, dopiero po podświetleniu latarką ujawniają swoje prawdziwe kolory. Widzialność pod wodą nie jest nadzwyczajna, ale nie jest tragicznie. Trzeba pilnować przewodnika i grupy, żeby się nie zgubić.
Są przyzwoite ściany dla tych, którzy lubią nurkować trochę głębiej. Jest dużo ryb i niespotykane gdzie indziej ilości węży. Czarno-niebieskie poprzeczne paski sprawiają, że wąż jest doskonale widoczny i to jest pewnie informacja dla obserwatorów – lepiej trzymaj się ode mnie z daleka.
Węży jest dużo i gdy zdarzy nam się spotkać jednego z nich zmierzającego na powierzchnię by zaczerpnąć powietrza to trzeba zejść mu z drogi.
Do naszej dyspozycji mamy przestronną łódź z trzyosobową załogą i dwójkę przewodników. Stwarza to doskonałe warunki do nurkowania. Wspaniała pogoda, sympatyczni i uśmiechnięci ludzie, a do tego doskonała kuchnia z rybami i owocami morza. Można polubić to miejsce.
Tę sielankę zakłócają trochę wydarzenia sprzed lat. 27 kwietnia 1521 roku, na wyspie Mactan, zginął Ferdynand Magellan. Został zabity wraz z częścią swoich towarzyszy podczas potyczki z mieszkańcami wyspy. Wielki portugalski podróżnik, żeglarz i odkrywca dotarł do Archipelagu Filipińskiego podczas wyprawy, która jako pierwsza opłynęła ziemię. W drodze do Azji Południowo-Wschodniej odkrył cieśninę łączącą Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym, nazwaną później jego imieniem. Pacyfik też zawdzięcza mu swoją nazwę. Na gorącym południowym niebie też się zapisał. Obłoki Magellana to jedna z większych galaktyk widziana tylko z południowej półkuli.
Podróż rozpoczął z 270 członkami załogi. Do Hiszpanii, po płynięciu kuli ziemskiej wróciło 18 ludzi przywożąc ze sobą 25 ton goździków, które były warte fortunę. Ze sprzedaży uzyskano zawrotną kwotę równowartą około jednego miliona dzisiejszych dolarów.
My nie odkryliśmy żadnej nawet najmniejszej wyspy, ale udało nam się wrócić w komplecie, choć bez goździków.
 
Raz w tygodniu w niedalekiej wiosce odbywa się targ. Trzeba tam pojechać i zobaczyć wszystko na miejscu. Zabieramy ze sobą przewodnika, bo w drodze na targ, będziemy korzystać z lokalnego transportu. Podjeżdża busik wypełniony pasażerami. Tak na moje oko zmieści się tam dodatkowo ze dwóch, może trzech ludzi a nas jest jedenastu. Wchodzimy po kolei do środka. Spod ławek ustawionych wzdłuż boków busika podróżni wyciągają drewniane stołeczki i zapełniamy przejście zajmując tymczasowe siedziska. Zaczynam liczyć podróżnych. Jedzie nas łącznie 30 osób plus kierowca i konduktor, który wisi na zewnątrz uczepiony drabinki. Konduktor nie sprzedaje biletów. Zbiera opłaty i stukając monetą o blaszany dach daje znać kierowcy by ten się zatrzymał. Wszystkie przystanki są „na żądanie”. To znaczy nie ma żadnych przystanków i każdy wysiada tam gdzie chce albo musi.
Na malutkich motocyklach jedzie przeciętnie po 4 pasażerów. W masowej komunikacji bardzo ważną rolę odgrywają motocykle z przyczepką z boku. Służą do transportu ludzi i towarów. Ruch na drodze jest bardzo duży, ale płynny. Praktycznie nie ma znaków drogowych, nikt nie używa kierunkowskazów i nie ma Policji Drogowej.
Targ jest trochę mniej egzotyczny od tego, który widziałem w Indonezji, ale tamten zaopatrywał prawie półmilionowe miasto a ten jest zwykłym, wiejskim targiem.
Jest wszystko. Owoce, świeże i suszone ryby, mięso, kolorowe przyprawy, żywe zwierzęta. Żadnych lodówek, wszystko odbywa się w pełnym słońcu. Można też kupić koguta specjalnie hodowanego do walk kogutów.
 
Kuchnia w miejscu naszego zamieszkania oferuje wspaniałe dania z ryb i owoców morza. Kucharz przygotowuje prawdziwe arcydzieła, ma ułatwione zadanie. Dysponuje surowcem najwyższej klasy. Do tego miła, uśmiechnięta i życzliwa obsługa.
Wydaje się, że miejsce ma same zalety. No, tylko ten Magellan...
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art