Indonezja
Indonezja jest jednym z większych krajów azjatyckich. Zamieszkuje tu niecałe 300 milionów ludzi. Setki a może tysiące wysp, dużych i całkiem malutkich porasta nieprzenikniony, tropikalny las. Mieszkamy nad samym morzem w północnej części wyspy Celebes.
„Za plecami” wystaje z górzystego lasu wulkan.
- a, ten to już od dawna nie pracuje. Tamten, co wystaje z chmur, ten jest czynny – przewodnik nurkowy z obojętną miną opisuje stan okolicznych wulkanów.
- hm, nie pracuje. Może się zepsuł?

Płyniemy dość porządną łódką na pierwsze nurkowanie. Od razu ścianka. Przewodnik ogląda nas krótko i po chwili znajdujemy się na 30m. Może troszkę zbyt energicznie jak na pierwsze nurkowanie. Zmykamy stamtąd wyżej i wyżej. Rafa wygląda całkiem porządnie. Jakieś zwariowane żółte gąbki, których dotychczas nigdy nie widziałem i dużo ryb. Czekam niecierpliwie na maleństwa. Tu jest najlepsze miejsce dla makrofotografii. Kolorowe, malutkie ślimaki i cała masa innych niespotykanych nigdzie indziej stworzeń. Nie jestem w stanie ich znaleźć, ale od tego jest przewodnik. Ten drobiazg jest bardzo często starannie zamaskowany i albo z powodzeniem udaje kawałek rafy albo upodabnia się do podłoża. Jak zmienia się otoczenie to nasz podopieczny też jest w oka mgnieniu inny. Obserwacja mątwy, która zmienia kolory to jest dopiero widowisko.
Przewodnik wynajduje coraz to nowe obiekty do sfotografowania. Podpływam i czasami zupełnie nic nie widzę. Zamaskowany malec ujawnia się dopiero jak jest wskazany z bliska palcem.
Kolejne nurkowanie to już typowy „muck diving”. Błotniste dno, gdzie niegdzie fragmenty rafy i na każdej jakieś maleństwo. Nigdy niewidziane przedtem małe, kolorowe mureny. Czasami wybarwione we wściekle kolorowe wzorki a czasami klasyczne brązowo-zielonkawe. Ślimaki, kraby, malutkie prawie przeźroczyste krewetki zajmujące się oczyszczaniem. A to oczyszczają powierzchnię ukwiała a to grzebią w paszczy kogoś większego, kto ma problemy z pasożytami albo resztkami jedzenia i teraz cierpliwie czeka z rozdziawioną paszczą aż krewetka skończy swoją ciężką pracę.
W przerwie między nurkowaniami podpływa do nas miejscowa łódka. Ma daszek dla ochrony przed słońcem, dwa bambusowe pływaki wzdłuż burt i maleńki silniczek. Z łódki gramoli się do nas babina z dwoma wypchanymi torbami. Bransoletki, naszyjniki, rzeźbione maski, koszulki. Klasyczne świecidełka, które kiedyś przywozili im biali odkrywcy teraz spowrotem wciskają turystom. I wcale nie trzeba płacić. Na łodzi jest tabelka z nazwiskami nurków. Nazwiska są często niemiłosiernie poprzekręcane. Tam się wpisuje, co kto wziął z lodówki.
I tam można wpisać ile jesteś winny babinie. Pieniądze odbierze sama jutro a możesz też dać przewodnikowi..

 

 • strona 1 • strona 2strona 3 • strona 4 •  
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art