Indonezja (strona 2)
W tym górzystym lesie, który znajduje się „za plecami” naszego domku, jest droga. Bardzo kręta, wspina się coraz wyżej i wyżej. Prowadzi w głąb wyspy. Jedziemy. Mają nam zorganizować spływ pontonami po górskiej rzece. Najpierw jednak trzeba tam dojechać. Kierowca busika bez najmniejszych skrupułów przekracza dopuszczalną prędkość. Ścina zakręty i cały czas jedzie po lewej stronie. Tu wszyscy jeżdżą po lewej stronie. Doganiamy ciężarówkę. W kłębach czarnych spalin, na kolanach pełznie pod górkę. Strome wzniesienie negatywnie zweryfikowało wszelkie wtryskiwacze, uszczelniacze i rozdzielacze a o parametrach paliwa można powiedzieć, że na wysokim poziomie jakościowym pozostała już tylko cena. Będziemy wyprzedzać. Trochę się boję, ale kierowca nie zna tego uczucia. Wciska klakson i pedał gazu. Razem z kilkoma busikami wyprzedzamy ciężarówkę i zwinnie umykamy na pobocze przed inną nadjeżdżającą z naprzeciwka. Wjeżdżamy do górskiej wioski. Na rozłożonych wzdłuż drogi matach coś się suszy. Kierowca niejasno tłumaczy, że to składnik miejscowych papierosów. Zatrzymujemy się żeby zobaczyć to z bliska. Na matach suszą się goździki. Jest tego mnóstwo a cała wioska pięknie pachnie.
Dojeżdżamy na miejsce rozpoczęcia spływu. Dobieramy kaski i kamizelki. Krótki instruktaż. Ciekawsze komendy to
- bum – chowasz głowę między swoimi kolanami
- bum, bum – chowasz głowę głęboko między swoimi kolanami
- bum, bum, bum – siadasz na dnie pontona ( szybko)
Teraz w spokojnej zatoczce prezentujemy nabyte umiejętności. Sternik jest zadowolony i kierujemy się w stronę głównego nurtu. Na początku wygląda to niewinnie. Ponton podskakuje na falach a my spokojnie siedzimy sobie w środku. Powoli zaczynają się problemy z utrzymaniem w pontonie. W kolejnej ostrej kipieli wypadam na zewnątrz. Dwójka załogi łapie mnie sprawnie za kamizelkę i wciąga spowrotem do środka.
Rzeka płynie głębokim wąwozem wśród bujnej, szalejącej, tropikalnej zieleni. Nie jest nawet bardzo brudno. Na kolejnym progu najpierw podbija do góry załoganta siedzącego na dziobie. Ten spada na Wojtka. Obaj spadają na mnie. Ponton obraca się do góry dnem. Coś próbuje urwać mi nogę. W końcu płynę z wiosłem w ręce i sprawdzam ręką czy mam całą nogę – mam. To, że się nie zgina to żaden problem. Ważne żeby na jutro była sprawna, bo kolejne nurkowanie…
Jedno z najważniejszych tu miejsc nurkowych jest w cieśninie Lembeh. Po dwugodzinnej podróży meldujemy się w porcie. Przy nabrzeżu trochę prawdziwych statków handlowych i kilkadziesiąt łodzi rybackich wszelkich rozmiarów, kształtów i kolorów. Na wodzie duży ruch. Łodzie rybackie, malutkie łódki z ludźmi i zaopatrzeniem a między tym wszystkim przeciska się okręt wojenny. Odpływamy trochę na bok, będziemy nurkować na wraku. No tak przy takim ruchu to ktoś tu musi od czasu do czasu zatonąć…
Wrak jest kiepski, ot sterta żelastwa. Widzialność marna a nad głową odgłosy przepływających statków. Drugie nurkowanie w zatoczce naprzeciw malutkiej wioski. Dno pokryte czarnym, miałkim piaskiem. Ten piasek wysypał się kiedyś z wulkanu. Zresztą to wszystko, co widać wokół, to robota wulkanów. Przez dziesiątki lat ciężko nad tym pracowały. 

 

 strona 1 • strona 2 strona 3 • strona 4 •  

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art