Indonezja (strona 3)
Przewodnik wyszukuje zamaskowanych mieszkańców zatoczki. Teraz jak patrzę na fotografie mam wrażenie, że spotkałem kosmitów. To, co tam można zobaczyć jest jak z bajki. Trzeba poruszać się bardzo ostrożnie, delikatnie i bez zbędnych ruchów, bo albo „delikwent” ucieknie albo podniosę sobie z dna chmurkę piasku i nici z fotografowania. Opieranie się ręką o dno jest zakazane. Tam w mule, na pewno jest zagrzebany ktoś, kto użyje wszelkich dostępnych mu środków żeby mnie zmusić do cofnięcia ręki. Ten zagrzebany w mule, skoro żyje, ma „czym straszyć”. Tych słabiej wyposażonych już dawno zjedli.

Wracamy na rafy po naszej stronie półwyspu. Są tu ścianki dla tych, co muszą troszkę głębiej i są dobre miejsca dla makrofotografii. Nie są tak dobrze „wyposażone” jak w cieśninie Lembeh ale nie ma, co narzekać.
Kłopoty zaczynają przeżywać nasze łodzie. Najpierw „wysiadł” wsteczny. Łódka nie może swobodnie manewrować. Tu prawie wszystkie nurkowania są w prądzie i pozbieranie nurków rozrzuconych na dużym obszarze jest nie lada sztuką. W końcu silniki odmówiły współpracy. Wezwany a pomoc mechanik, przypłynął dostatecznie dużą łodzią by zabrać nas do bazy nurkowej. I to było wszystko, co mógł dla nas i naszej łodzi zrobić.
Koniec nurkowania. Jedziemy na wycieczkę do dżungli a wcześniej na targ do miasta Manado. Wstajemy wcześnie rano i po godzinnej jeździe wchodzimy na targ, na którym zaopatruje się prawie 400 tyś miasto. Zaczynamy targu rybnego. Tu nie ma lodówek. Cały przeznaczony do sprzedaży towar musi być sprzedany dziś. Zaraz będzie 40 stopniowy upał.
Przechodzimy dalej. Już wszyscy wiedzą, że pojawili się jacyś obcy. Jednak wszystkie twarze są nastawione życzliwie i przyjaźnie albo nawet uśmiechnięte.
Przechodzimy dalej. W skrzynkach ustawionych jedna na drugiej – kury. Sprzedawca prowadzi też ubojnię. Obok sterty piór i odpadków, leżą już oskubane i wypatroszone. Jeszcze ciepłe. Przed chwilą siedziały w skrzynkach…
Niedaleko dalej podobną działalność prowadzi sprzedawca kóz. Możesz odwiązać sobie i zaprowadzić do domu albo zabrać ze sobą tylko udziec. Jedno jest pewne: kupujący ma pewność, że towar jest świeży. Przed chwilą skubał sobie jakieś liście.
Idziemy dalej i tu proszę opuścić i nie czytać następnych dwóch linijek tekstu.
Na stołach leżą zabite i opalone z sierści psy. I znów możesz kupić całą tuszę albo na miejscu przygotują Ci odpowiedni kawałek. Tak, oni tu jedzą psy.
Wychodzimy z targowiska podchodzi do mnie jakiś młody człowiek i pyta skąd jesteśmy. Odpowiadam, że z Polski.
- a Polska.
I tu padają nazwiska dwóch Polaków, które znał i nie byli to bliźniacy.
Przewodnik zabiera nas jeszcze pod jakiś pomnik. Uważał, że jest dla niego ważne żeby nam to pokazać, więc pojechaliśmy. Na placyku otaczającym pomnik biega jakieś pół setki młodzieży w wieku 8-10 lat. Na początku patrzą na nas nieufnie, ale po chwili podchodzą coraz bliżej. Są z paniami nauczycielkami. Pytamy czy możemy zrobić sobie z nimi zdjęcie.
- Oczywiście! Koniecznie! 
 

 strona 1strona 2 • strona 3 • strona 4 •  

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art