Jukatan
Ukryte światy

Do życia potrzebna jest woda. Wody na Jukatan spada w nadmiarze, szczególnie w czasie trwającej pół roku pory deszczowej, ale natychmiast cała dyskretnie znika.

W północnej części półwyspu Jukatan nie ma ani jednej rzeki.
A ludzie żyją tu od tysięcy lat.
Rozwiązanie zagadki tkwi pod ziemią. Jest cudowne i niepowtarzalne. Nigdzie na świecie nie ma czegoś podobnego. To Cenoty.
Od wieków ludzie czerpali z nich wodę, podobnie jest dziś. Majowie wierzyli, że są miejscem gdzie mieszka Chaac. Bóg wód, deszczu i burz. Były też wejściem do podziemnego świata. W cenocie Chichen Itza znaleziono przedmioty ze złota oraz ludzkie kości – to było miejsce krwawych obrzędów…

Przyjechaliśmy tu by zobaczyć te ukryte światy.
Mieszkamy w małym hoteliku. Tu wszystko jest malutkie. Knajpki na kilka osób, sklepiki w których mieści się 2 -3 klientów. A jak na teren centrum nurkowego wjeżdża busik to na „grubość farby”. Kierowca żeby wysiąść musi się gramolić do drzwi pasażera.

 

Rano budzą nas przeraźliwe wrzaski za oknem – to jakieś czarne ptaszyska rozpoczęły poranny koncert. Tu nie trzeba używać budzika 
Pierwsze nurkowanie zaplanowane jest w morzu. Tutaj nazywa się to szumnie „nurkowanie w oceanie”. Pogoda jest kiepska. Pada deszcz i wieje. Łódka nurkowa podskakuje na falach jak zając. Trzeba wejść do wody, podejść do łódki i wdrapać się po drabince do środka. Kolejne nadchodzące fale anonsowane są przez załogę łódki i wtedy trzeba uważać na miotające się bezładnie żelastwo.
Pod wodą żadnych rewelacji. To, co widzimy nie ma nic wspólnego z porządną, szanującą się rafą. Widzialność kiepska. Po 50 minutach wracamy na łódź i spowrotem do bazy nurkowej.

 

Cenoty. To jest to, co przez kilka następnych dni będzie nas zajmować.
Te geologiczne formację są unikatowe na skalę światową. Odkryte i udostępnione dla nurków zostały stosunkowo niedawno. Ich nurkowa historia to często najwyżej dwadzieścia kilka lat. Ciągle odkrywane są nowe. Idzie to powoli, bo dżungla zazdrośnie strzeże swoich skarbów.
Zostaliśmy podzieleni, na czteroosobowe grupki, każda ma swego przewodnika.
  

 • strona 1 • strona 2strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art