Jukatan (strona 2)
Do nas dołączono Francuza. Starszy pan podróżuje po Ameryce Południowej i Środkowej. Na początku nie znał hiszpańskiego a teraz po 10 miesiącach podróży osłuchał się i potrafi już swobodnie się porozumieć. Wcześniej odbył 8 miesięczną podróż przez Afrykę. Jest już na emeryturze i bardzo lubi podróżować.

 

Chac Mol. Busik zjeżdża z asfaltowej drogi i dalej jedziemy przez dżunglę. Wyboista, kręta droga kończy się niewielkim placem. Wysiadamy i idziemy zobaczyć „wodę”.
Po mokrych kamiennych stopniach trzeba zejść w dół. Małe jeziorko wody wśród skał. Tu będziemy nurkować. Z kompletnym sprzętem na grzbiecie schodzimy po stopniach i wskakujemy do wody. Płyniemy za przewodnikiem przez duży otwór w skałach. Jest przestronnie. Przez wąską szczelinę w stropie wpada światło. Woda jest kryształowo czysta, widzialność dochodzi do100 metrów. Widoki są rewelacyjne. Gdzieś tam daleko widać nurka. Jest wielkości mrówki, ale widać go dokładnie. Woda ma idealną przejrzystość.


Ponde Rosa. Duża, otwarta część wejściowa z pokrytym zielonymi glonami dnem. Wpływamy do podziemnych korytarzy. Można zaobserwować zjawisko halokliny. To miejsce gdzie słodka woda styka się z wodą morską. Przepływający nurek niszczy to miejsce styku i woda słodka miesza się z morską, tworząc coś podobnego do nieprzeźroczystej emulsji. Wody z cenotów tworzą jeden wielki układ wód podziemnych. Połączone są między sobą i z morzem.

 

Taj Mahal. Do cenotu wiedzie dość długa, dziurawa droga przez dżunglę. Większość cenotów leży na prywatnym terenie i stanowi źródło znacznych dochodów dla właścicieli gruntu. Płaci się za wjazd na teren i za korzystanie z drogi. Droga nie zawsze utrzymana jest w kwitnącym stanie. Wejście do Taj Mahal ukryte pod obszernym nawisem skalnym jest solidnie porośnięte tropikalną roślinnością. Wnętrze kawerny z cudownymi kolorowymi naciekami na stropie. Piękne obszerne komory a każda inaczej wystrojona.

 

Dos Ojos. Wejście do cenotu to dwa otwarte oczka wodne i stąd nazwa: dwoje oczu.
Dos Ojos to jeden najbardziej rozległych cenotów. Łączna długość spenetrowanych korytarzy to prawie 57km. I wcale nie jest największy.
Ox Bel Ha – ma długość 133 439 m. Ten labirynt korytarzy udostępniony jest wyłącznie dla uprawnionych nurków jaskiniowych. Posiadających odpowiedni sprzęt, umiejętności i certyfikaty.


Car Wash.  Jeden z pierwszych cenotów udostępnionych do nurkowania. Eksplorowany od lat osiemdziesiątych. A wcześniej użytkowany jako myjnia samochodowa. W jeziorku wejściowym mnóstwo ryb, co jest rzadkością w cenotach. Są tacy, którzy twierdzą, że mieszka tu też mały aligator. W korytarzach nie ma poręczówek. Organizacja nurkowania jest taka: za przewodnikiem, który rozwija linkę płynie nurek nr 1 za nim numer 2 później 3 i na końcu 4. Na dany przez przewodnika znak nurkowie odwracają się i teraz na przedzie płynie nurek numer 4 a na końcu instruktor, który zwija linkę. Trzeba uważać żeby nie obijać się o ściany korytarza i nie zerwać linki…


strona 1 • strona 2 • strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art