Jukatan (strona 3)
Gran Cenote (Sac Aktún). Jasny otwarty cenot ze wspaniałą widocznością. Wpływamy za przewodnikiem do wypełnionej powietrzem komory. Przez sklepienie w miękkiej wapiennej skale przedostały się do środka korzenie drzew a przez tylko sobie znane wąskie otwory wlatują i odpoczywają tu nietoperze, zawieszone pod stropem głową w dół. Przestronne wejście do cenotu to malowniczy, tropikalny zakątek.


Chichen Itza. „Studnie ludu Itza” to najbardziej znane i odrestaurowane prekolumbijskie miasto. Świątynia Kukulkana, Świątynia Wojowników, grupa Tysiąca Kolumn, Platforma Orłów i Jaguarów to tylko najważniejsze z budowli. Przewodnik z przejęciem i z wielkim zaangażowaniem opowiada o osiągnięciach Majów.
- wynaleźli koncepcję zera
- prowadzili obserwacje astronomiczne
- rozwinęli rachubę czasu
- mieli własny kalendarz
- osiągnęli perfekcję w wyrywaniu jeńcom serc. Doskonałość polegała na tym, że ofiara, przed śmiercią mogła zobaczyć swe drgające serce w rękach kapłana…

 

Coba. Tu można znaleźć ruiny miasta Majów o wiele starszego niż Chichen Itza. Nie ma tu świętej studni, ale jest piramida ze schodami, które mają 120 stopni. Można po nich wejść na szczyt tej kamiennej budowli. Droga powrotna rozpoczyna się od spojrzenia w dół. Wydaje się, że mamy do pokonania prawie pionową ścianę, ale ostatecznie wszyscy stamtąd schodzą.
Jest tu też boisko do rytualnej gry w piłkę Tlatchtli. Piłkę podbijano łokciem, biodrem lub udem tak, aby przerzucić ją przez jeden z kamiennych pierścieni zawieszonych na murze na wysokości 4m.
Drużyny liczyły po siedmiu graczy, czyli tylu ile planet liczył układ słoneczny Majów.
Boisko oznaczało wszechświat, piłka oznaczała słońce lub księżyc a sama gra symbolizowała niepewność losu i przypadek decydujący o życiu lub śmierci.
Gra toczyła się o najwyższą stawkę: o życie.


Tuluz. To już ostatnie ruiny. Miasto jest położone przepięknie nad morzem. Przewodnik twierdzi, że mieszkali tu „naukowcy”. Zajmowali się obserwacjami astronomicznymi. Podobno mieszkało ich tu około 300. Jak widać potrzeby naukowców oceniono wysoko już bardzo dawno temu.

 

Tego, co zobaczyliśmy w cenotach nie da się opisać. Ogromne, rozległe komory wypełnione przeźroczystą wodą. Ciemne, wąskie korytarze. A każdy zbudowany z innego rodzaju skały. Stalaktyty zwisające ze stropu, raz długie i cienkie a kiedy indziej grubaśne a na dnie odpowiadające im stalagmity.

 

strona 1strona 2 • strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art