Korcula (strona 2)
Żeby wykupić pozwolenie na nurkowanie w Chorwacji, musimy okazać swoje uprawnienia nurkowe. Właściciel bazy nie sprzeda nam powietrza, jeśli nie mamy aktualnego pozwolenia na nurkowanie, a ponadto może sprawdzić je Policja.
Rano, około 9.00 zbiórka w sąsiedztwie bazy nurkowej, bierzemy butle z powietrzem i ładujemy się na łódź naszego przewodnika. Na łodzi znajduje się, zwykle około 15 nurków (Czesi, Węgrzy, Holendrzy, Belgowie...) Nurkowanie z brzegu jest prawie niemożliwe, tam gdzie można dojechać autem i dowieźć sprzęt, jest płytko i duży ruch przeróżnego sprzętu pływającego. Jedynym wyjściem jest wybrać na nurkowanie łodzią, a już najlepiej z miejscowym nurkiem za kołem sterowym.

 

Dopływamy do zatoczki, Miljenko stawia łódź na kotwicy, kompletujemy sprzęt i możemy zanurkować w Adriatyku. Dajemy „nura”. Na dnie dostrzegam szczątki jakiegoś statku. Wrak jest bardzo mocno zniszczony. To, co oglądam przypomina raczej „kupę złomu” niż szanujący się wrak. Woda ma idealną przeźroczystość, jest ciepła. Warunki do nurkowania są komfortowe.
Miljenko z dużą wprawą wynajduje ośmiornice. Przy okazji obserwuje nas, oceniając nasze umiejętności nurkowe. Pod wodą widzi nas pierwszy raz. Zamierzamy tu zostać dłużej, więc Chorwat chce nas podglądnąć. Wypuszczona ośmiornica szybko odpływa, siada w jakimś zagłębieniu i udaje kawałek skały.

 

Prowadzenie baz nurkowych nie jest powszechnym zajęciem mieszkańców wyspy, ale z morzem są związani od zawsze. Starożytni Grecy skolonizowali Korculę uznając jej duży potencjał rolniczy. Uprawa winorośli, oliwek, owoców cytrusowych i warzyw była i jest szczególnie popularna na wyspie. Jednak rybołówstwo i obsługa turystów to są główne zajęcia najliczniejszej grupy mieszkańców.

 

Niedaleko naszej kwatery, w wybudowanej z kamieni stajence zamieszkiwały kozy. Codzienne rano do maleńkiej zagrody właścicielka kóz przynosiła wiązkę gałęzi. Gałęzie miały być oczyszczone tak, by nie został ani jeden listek. Wieczorem w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i z pełnym żołądkiem koza idzie spać a obskubana z liści wiązka gałęzi wędruje na stertę, po wysuszeniu zostanie przeznaczona na opał. Koza jak dorośnie…
Kolejna wyprawa to S-57, niemiecki ścigacz torpedowy. Okręt leży ukośnie. Tu pewnie nigdzie nie ma nawet skrawka dna, które nie byłoby pochyłe. Dno jest prawie wiernym odwzorowaniem wzgórz, które wystają z morza. Nurkowanie na S-57 wymaga specjalnego pozwolenia i wniesienia stosownej opłaty. Miljenko załatwia te wszystkie formalności, nam pozostaje tylko dostarczyć mu środki płatnicze.
Do ustalenia położenia wraku nasz przewodnik używa GPS-u. Kilka krótkich, zdecydowanych manewrów i łódź znajduje się nad zatopionym okrętem. Chorwat ubiera piankę, zakłada balast, bierze do ręki koniec liny, bez automatu oddechowego i butli skacze do wody. Wiąże linę do wraku i wypływa na powierzchnię. Na „bezdechu”.
Niezły wyczyn! 

 

 strona 1strona 2 • strona 3 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art