Kuba (strona 2)
Kolejny dzień i znowu karmimy rekiny. Przed wejściem do wody na drugie nurkowanie widzę, że przewodnik wyrywa kawałeczki ryby i karmi pływające wokół łodzi rekiny. No, nie! To chyba jednak przesada, i my mamy teraz wejść do wody? Jak tam kłębi się stadko rozochoconych zabijaków?

Przewodnicy wiążą do liny kawał ryby. Jeden stoi na pomoście łodzi i wabi rekiny a drugi wskakuje do wody. Jak rekin złapał zębami rybę to ten, co stał na pomoście podciągnął linę do góry a ten, co był w wodzie złapał rekina za ogon i odwrócił go do góry brzuchem. Rekin wpadł w letarg. Po chwili przewodnik, który był w wodzie siedział na pomoście a na kolanach trzymał 2 metrowego rekina!

Złapał go gołymi rękami!

Morze jest dość niespokojne, rekin śliski. W pewnej chwili odwraca się i znika w głębinach a nas ochlapuje fontanną morskiej wody.
Przewodnik prosi żeby, jeśli będziemy próbować sami, nie robić takich sztuczek Karaibskim Rekinem Rafowym, bo może się to źle skończyć. Ten rekin, którego widzieliśmy to Rekin Jedwabisty (silky shark).

Czasami w przerwach między nurkowaniami jedziemy na plażę. Można tam spotkać potomka smoka wawelskiego. Jest nieduży, ale jest wierną kopią znanego krakusa. Poczęstowaliśmy go papierosem, ale milcząco odmówił. Pewnie nie pali. Taka teraz moda. Mimo że jego dziadek znad Wisły pali i zionie ogniem dalej.
Można się spokojnie wykąpać w morzu. Zdarzyło się, że wskoczyłem do wody z łodzi na stanowisku do nurkowania. Przewodnicy kazali mi natychmiast wychodzić z wody. Wymachiwanie białymi stopami i rękami może sprowokować naszych milusińskich do ataku. Tu na plaży nie ma rekinów i można się bezpiecznie kąpać.
Można spotkać krokodyla, ale wiadomo, że atakują ludzi tylko te, których długość przekracza 2 metry. A takie duże zdarzają się bardzo rzadko.

Tylko skąd taki krokodyl wie, że przekroczył już krytyczną długość?

Przewodnik pakuje ryby do worka i wskakujemy do wody. Opadamy szybko w kierunku rafy. Trzymam się blisko przewodnika, bo chcę skorzystać z czystej przeźroczystej wody i zrobić zdjęcia. Naprzeciw nam nadpływa stadko rekinów.
Tym razem worek chyba był dziurawy i wydobywały się z niego smakowite zapachy w ilości większej niż zwykle. Rekiny zaczęły się dobierać do przewodnika. Wiedzą, że zasady są takie: przewodnik przynosi ryby a one mają je znaleźć. Jak znajdą to mogą je zjeść. No i teraz znalazły. Przewodnika otacza zwarta, coraz bardziej natarczywa grupa.
Nie pomaga odganianie się i wymachiwanie pięściami przed nosami rekinów. Zaczyna się robić niebezpiecznie. Sytuacja uspokoiła się dopiero wtedy jak przewodnik rzucił im worek a one go rozszarpały i opróżniły.

To wszystko wygląda łatwo i przyjemnie a na pewno takie nie jest. Tylko przewodnicy mają pełną świadomość tego, co się może zdarzyć.
Jeszcze przed wejściem do wody przewodnik zapytał mnie czy przypinam sobie aparat fotograficzny do kamizelki. Oczywiście, że przypinam, mam wtedy pewność, że go nie zgubię.
- teraz go nie przypinaj. Rekiny często interesują się lampami. Jak kłapnie zębami i pociągnie to puść mu aparat. Znajdziemy go i oddamy ci. Jak będziesz przypięty to przeciągnie cię po rafie a to nie będzie zabawne.

 

 • strona 1 • strona 2 • strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art