Kuba (strona 3)
Zdarzało się, że podpływały do lampy i trącały ją nosem, ale żaden nie usiłował wyrwać mi jej z rąk.

My już prawie przyzwyczailiśmy się do nich. Na drugim lub trzecim nurkowaniu, kiedy zwiedzamy rafy „królewskich ogrodów” spotykamy pojedyncze bestie pływające niedaleko. Nie wzbudza to większego zainteresowania.

Tak trochę rozbestwiliśmy się…

Znajdujemy się na kompletnym odludziu. W czasie tygodniowego pobytu na wodzie nie spotkaliśmy żadnych innych nurków. Obszar, na którym się znajdujemy jest ściśle kontrolowanym rezerwatem. Rocznie może tam wejść kilkuset nurków. Jest czysto. Na plaży nie spotkaliśmy zbyt dużo śmieci
Podstawę naszego wyżywienia stanowią świetnie przyrządzone ryby i owoce morza.
Większości to bardzo odpowiada. Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś, kto westchnie i powie:

- a ja bym zjadła omlet…

Miejsca nurkowe i przewodnicy na najwyższym poziomie. Kiepska jest organizacja. Mieszkamy nie tam gdzie się umówiliśmy. Łodzie, z których nurkujemy kompletnie się do tego nie nadają. Biorąc pod uwagę bardzo wysokie ceny wyjazdu można było się spodziewać, że nie spotkają nas takie niemiłe niespodzianki.

W drodze do Hawany zbaczamy do Zatoki Świń. Będziemy tu nurkować w jaskiniach.
Malownicze wejście do jaskini położone w tropikalnym lesie, obok knajpka gdzie można wypić Mojito* albo Kuba Libre*. Później wizyta na farmie krokodyli i dalej w drogę do Hawany.
Stolica Kuby to jeden wielki kontrast. Totalnie zrujnowane budynki. Na ulicach auta sprzed półwiecza.

I wszędzie uśmiechnięci, życzliwi ludzie. Ulica Obispo to taki deptak gdzie kłębi się różnokolorowy tłum turystów i mieszkańców Hawany. W małej knajpce zasiadam na kawę i ciasteczko. Według renomowanego przewodnika, który trzymam w ręce to specjalność tego miejsca. Zamawiam:

- kawa i ciasteczko.
- kawa jest. Ciasteczek nie ma. Wyszły.

Już gdzieś kiedyś to słyszałem. Na szczęście dawno temu.

Podobnie jak we wszystkich knajpach tak i tu prezentuje się kilkuosobowy zespół, który gra i śpiewa lokalne przeboje. Na wolnym kawałku przestrzeni tańczy samotnie starsza pani. Obok przy stolik siedzi starszy pan.

Proszę kelnera by wyjaśnił mi, o co tu chodzi.

- ta pani obchodzi właśnie swoje 85 urodziny...

Prawie wszyscy chodzą uśmiechnięci (smutni, jak wszędzie, są tylko tajniacy). Wszędzie słychać muzykę. I wszędzie widać ruiny budynków i budowli sprzed półwiecza.
Sprawdzamy jeszcze kondycję życia nocnego Hawany. Pobyt w klubie gdzie tańczy się salsę pozwala stwierdzić, że życie nocne Hawany ma się dobrze a nawet bardzo dobrze.

 

 • strona 1strona 2 • strona 3 strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art