Longimanus (strona 4)
Na wodzie panuje tłok, kilkanaście Zodiaków rozwozi swoich nurków albo poszukuje i zbiera tych, co się właśnie wynurzyli. Siedzimy na gumowej burcie, twarzami do środka, wysoka fala miota Zodiakiem a silny wiatr usiłuje zerwać nam maski z twarzy.
Na komendę „fikniemy kozła” do tyłu na plecy.
Franciszka powtarza do znudzenia:


    - Tylko pamiętajcie, trzeba zanurzyć się bezpośrednio po skoku do wody. Nie ma mowy o pływaniu po powierzchni i poprawianiu sprzętu. Silny wiatr i prąd zniesie was i oddzieli od reszty grupy.


Panuje atmosfera lekkiej grozy. W końcu pada komenda i skaczemy w głębiny.

Nagle ucichł wiatr i fale a wokół spokojny, wszechogarniający, piękny błękit.
Głęboko pod nami są nurkowie. Wypuszczane przez nich powietrze tworzy długie, pionowe smugi drobniutkich bąbelków. W tle można dostrzec ścianę Elphinstone.
Miękkie, białe i czerwone korale pokrywają szczelną kołderką całą rafę. Widok jest oszałamiający. Nurkowanie miało być wyjątkowe i to, co widzimy potwierdza w pełni nasze oczekiwania i wyobrażenia.
Po skończonym nurkowaniu i po powrocie na łódź zauważyłem, że Franciszka razem z kilkoma ludźmi z załogi gorączkowo gestykulując wychyla się za burtę żeby obserwować coś w wodzie.
Szybko podbiegłem i zobaczyłem trójkątną płetwę wystającą z wody. Wzdłuż burty naszego Longimanusa przepływał właśnie władca tych wód.
Odruchowo cofnąłem się do tyłu, bałem się, że być może przypłynął tu żeby zapamiętać sobie twarze kilku wybranych nurków...

Na deser dostaliśmy od Franciszki prezent. MARSA SHOUNA tak nazywa się rafa położona blisko brzegu, osłonięta przed wiatrem w przytulnej zatoczce. Żadnych fal, żadnego gwizdania wiatru w uszach.
W porównaniu z Elphinstone, gdzie byliśmy do południa, wydaje się być oazą spokoju. Emocje opadły i zaczyna się gremialna kąpiel połączona ze skokami do wody z wysokich pokładów Longimanusa. A pod wodą spotkaliśmy rybę-krokodyla, ośmiornicę i chętnie pozujące do zdjęcia skrzydlice.
Wieczorem odbyła się miła uroczystość. Był tort i występował chór mieszany, który odśpiewał 100 lat i inne wesołe, ludowe piosenki np. „Góralu czy ci nie żal”.
Ania miała urodziny. Pamiętam, że przed kilkoma laty, podczas wyprawy nurkowej do Chorwacji w knajpce w Rabaczu też śpiewaliśmy jej „sto lat” budząc żywe zainteresowanie wielojęzycznego gremium spożywającego rakiję.
Dziś w nocy czeka nas długa podróż. Wracamy do zatoki Safaga. Przed nami ostatni dzień nurkowy. Czeka nas tam Abu Kafan - ojciec głębin. Jedna z dwóch potężnych ścian, jakie są w tym rejonie. Drugie nurkowanie odbędzie się na pięknej Middle Reef.


 • strona 1strona 2strona 3 •
strona 4 • strona 5 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art