Malediwy (strona 2)
Donia podwiezie nas na miejsce. Mamy całą grupą, szybko wskoczyć do wody, szybko się zanurzyć, podpłynąć kawałek pod prąd za przewodnikiem, przylgnąć do dna, które będzie na głębokości około 20m, złapać się jakiegoś kamienia i tyle. Nad naszymi głowami mają pływać manty a my mamy je oglądać. Proste.

Po chwili trzymam się pazurami piaszczystego dna, przewodnika nie ma. Zniknął gdzieś z przodu. Jestem na 30m i dno dalej opada. Z boku nadpływają dwie manty i natychmiast znikają w niezbyt czystej wodzie. Trzeba by podpłynąć trochę do przodu, ale gdzie jest przód?
Nic z tego nie będzie, wynurzamy się. Donia zbiera nas z wody a po chwili zbiera pozostałych kolegów. Nie trafiliśmy we właściwe miejsce.

Przewodnicy podejmują decyzję, że kolejne nurkowanie odbędzie się w tym samym miejscu, spróbujemy jeszcze raz.
Powtarzam sobie w duchu: szybko się zanurzyć, popłynąć kawałek pod prąd za przewodnikiem....
Tym razem wszystko idzie jak z płatka. Po chwili leżymy na dnie uczepieni kamieni wystających z dna a przed nami i nad nami pływają manty. Silny prąd, który próbuje nas zepchnąć do tyłu nie robi na nich najmniejszego ważenia. Potężne ryby manewrują z gracją przyglądając się z góry grupce nieporadnych stworzeń uczepionych rękami do dna, całkowicie zależnych od zawodnego żelastwa podającego życiodajne powietrze.
Widowisko jest oszołamiające. Manty są wszędzie. Nadpływają z boku, z tyłu, zawracają, zataczają koła. Czasami dla zabawy próbują złapać strugę baniek powietrza, które wypuścił leżący na dnie nurek.
Spektakl trwa dalej w najlepsze, gdy po 50 minutach musimy opuścić widownię. Kończy się nam powietrze i trzeba wracać na łódź.

Barman na naszej łodzi miał na imię Bandara i pochodził ze Sri Lanki. Pojawił się uśmiechnięty na łódce drugiego dnia wyprawy. Pewnie podwieźli go jak nurkowaliśmy. Pomógł nam w zrozumieniu kilku słów z języka malediwskiego.
Zapamiętałem, że dziękuję to „sukurija” a jeden to „eke”. Niewiele z tego zostało jak widać, ale rozmawialiśmy po angielsku o malediwskim a ojczystym językiem barmana jest syngaleski.
Po powrocie na łódź odwiedzam naszego zaprzyjaźnionego Cejlończyka. Zasłużyłem na piwo

    - Eke piwo! – Barman już wie, co oznacza „piwo”

Po chwili przede mną stoi oszroniony kufel malezyjskiego piwa a na kartce koło mego imienia pojawia się kreska, która jest warta trzy amerykańskie dolary. Płatne w ostatni dzień, jak będziemy schodzić z łodzi.

Odwiedzamy wysepkę, na której jest hotel. Zespół luksusowych domków krytych strzechą z liści palm, restauracja i wszystko, co jest niezbędne by w spokoju wypoczywać.
My prawdopodobnie umarlibyśmy tu z nudów już na drugi dzień. 

  strona 1 • strona 2 • strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art