Malediwy (strona 3)
Kolejna wyspa, którą zwiedzamy jest dość duża a w środku jest wioska.
Idzie z nami kapitan naszej łodzi i szef przewodników. Czyste, proste uliczki, meczet, szkoła a w niej gromadka rozbrykanych uczniów, którzy wykorzystują okazję żeby pomachać przez okno obcym. Nauczycielka z Indii albo Sri Lanki ubrana w piękny strój uczy dziatwę angielskiego. Troskliwym matkom odpada jedno zmartwienie: ich dziecko na pewno nie wpadnie tu pod samochód.
Wieczorem odwiedzamy jeszcze jedną wysepkę. Załoga organizuje tam dla nas ognisko i kolację pod otwartym niebem. Mecz siatkówki wygraliśmy, mecz piłki nożnej przegraliśmy. Po kolacji przywiezionej z naszej łodzi, gospodarze zaczynają grać na bębnach, śpiewać i tańczyć.
Zapada zmrok, dźwięk bębnów, śpiewy, intensywnieją zapachy kwiatów rosnących na drzewach. Tak to właśnie wyglądało, kiedy czytałem „Wyspę skarbów” albo „Robinsona Cruzoe”. Cudowny wieczór, jaki się może zdarzyć tylko tu.

Rano dowiaduję się, że jest już niedziela i że to jest przedostatni dzień nurkowy.
To jest niesprawiedliwe i nieuczciwe, że koniec wyprawy skrada się po cichu i staje przed człowiekiem nagle i niespodziewanie.
Tym razem pobudka jest o 5,30. Pierwsze nurkowanie a później przestawiamy łódź do innego atolu. Do tej pory byliśmy na Ari Atolu a teraz popłyniemy do Felidho. Przepisy zabraniają pływać nocą. Dlatego zrobimy to między pierwszym a drugim nurkowaniem.
Na Felidho czekać mają na nas nielada atrakcje. Przewodnicy zapewniają, że będzie ciekawie. Do tej pory pomylili się tylko raz. Chcieli nam pokazać drugie miejsce gdzie można spotkać manty. Byliśmy, sprawdziliśmy i mant nie było.
Przyglądam się ich pracy z dużą uwagą i z rosnącym zdumieniem. Obserwują powierzchnię wody z pokładu Doni i w pewnym momencie dają znak obsłudze, że jesteśmy na miejscu. Skaczemy do wody i trafiamy na miejsce narysowane wcześniej na tablicy używanej podczas omawiania nurkowania.
Na wodzie nie ma żadnych znaków orientacyjnych, żadnych boi czy pływaków.
Do lądu daleko. Jak oni trafiają na miejsce to prawdziwa, nierozwiązana zagadka.

Nurkowania zorganizowane są w ten sposób, że łodzi hotelowej, na której mieszkamy towarzyszą dwie łodzie nazywane tu Donia. Na nich znajduje się nasz sprzęt nurkowy, sprężarki i z nich nurkujemy. Na co dzień Donie służą jako tramwaje wodne przewożąc chętnych między wyspami a teraz zostały wynajęte i pływają dla nas.

Spływamy niesieni słabym prądem wzdłuż potężnej ściany i wypatrujemy poprzecznego kanału. Ogromne ilości wody wlewają się tym kanałem do wnętrza atolu. Podpływamy do krawędzi kanału i łapiemy się rękami skał wystających z dna. Wzdłuż krawędzi o długości około 100m, tuż przed naszymi nosami pływają rekiny. Pływają tam i spowrotem i polują na ryby. Rozpoznajemy charakterystyczne białe końcówki płetw rafowych żarłaczy białopłetwych i jednolicie ubarwione szare rekiny rafowe. 


  strona 1strona 2 strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art