Marsa Alam - 1 (strona 4)
Pakujemy się na łódź. Są problemy z uruchomieniem silników. Zadanie polega na tym żeby zetknąć ze sobą dwa druciki spośród, kilku jakie są do dyspozycji.

Po paru nieudanych próbach trzeba przywieźć nowy akumulator. Egipcjanie znikają na brzegu. Po chwili mamy już nowy akumulator, zostały znalezione odpowiednie przewody i ruszamy.

 

Mocno kiwa. Podróż trwa około 2 godzin. Na łodzi nie ma żadnych środków łączności, ba, nie ma portu, w którym ktoś odebrałby nasze sygnały. Odpłynęliśmy od brzegu i tyle.

Rafa ma kształt odwróconego końskiego kopyta. Jest rozległa i ma średnicę kilkaset metrów. Podpływamy i kotwiczymy do przygotowanych stanowisk. Wewnątrz rafy pływa stado delfinów.

Skaczemy do wody. Bez powietrza, tylko w piankach i z ABC. Trzymają się „na dystans”, ale słychać dźwięki, którymi się porozumiewają, można je dokładnie oglądnąć, zrobić zdjęcia.

Wracamy na łódź, kompletujemy sprzęt i ponownie wskakujemy do wody. Wypływamy na zewnątrz rafy. Po prawej ręce mamy ścianę rafy wysoką na jakieś 20 metrów, pod brzuchem półkę rafy o szerokości kilkunastu metrów a po lewej ręce ciemno-granatową głębię. Za kolejnym załomem rafy spotykamy rekina!

Płynąc powolutku prezentował swój wspaniały szaro-stalowy profil na tle kolorowej rafy. Na nasz widok machnął leniwie ogonem i zniknął w granatowej otchłani.    

 

Po wynurzeniu się, podekscytowani, mówimy dive-masterowi, że widzieliśmy rekina.

    - kto widział?

    - ja, ja i ja

    - dobrze, poproszę po 5$ od każdego, który widział. Umówiłem się z tym rekinem, by tu na was czekał!

 

Po drugim nurkowaniu wracamy do brzegu. Po chwili Egipcjanie i Sudańczyk, stanowiący załogę naszej łodzi, zaczynają głośną dyskusję. Silniki zwalniają obroty. Zaczynamy dryfować. Wiatr znosi nas w stronę wybrzeża Sudanu. Będzie kłopot bo nie mamy aktualnej wizy...

 

Okazuje się, że pękł przewód doprowadzający wodę morską do chłodzenia silników, woda zamiast wpływać do silnika i chłodzić go, wpływa pod pokład! Motory pracują na wolnych obrotach, jeśli staną i jeśli Arab z wrażenia zapomniał, jakie kabelki trzeba ze sobą zetknąć żeby zastartowały, to może być strasznie.

Sudańczyk schodzi z wiaderkiem pod pokład. Tam jest gorąco, mokro, ciemno od spalin, a na dokładkę łodzią mocno kiwa. Wybiera wodę i podaje do góry. Pomagamy mu chętnie i bez ociągania się.

W końcu sytuacja jest opanowana, przewód naprawiony, woda nie wpływa już pod pokład. Silniki grają najpiękniejszą melodię pracując na wysokich obrotach.

Późnym wieczorem, trochę zmarznięci, ale szczęśliwi dopływamy do brzegu.

Kolejna wycieczka, jaką zaproponował nam dive-master to wyprawa do Marsa Alam, najbliższego „miasta”. Pojedziemy tam wieczorem po nurkowaniu. Mohamed zabiera nas do swego samochodu.

 

 strona 1strona 2strona 3strona 4strona 5

  
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art