Marsa Alam - 2 (strona 2)
Pierwszego dnia jedziemy na jedno z najbliższych miejsc na "wyważenie". Całą grupą, niespodziewanie, schodzimy na 20 metrów. Nie ma czasu na strach, bo trzeba uważać na płetwy, co bezwzględniejszych nurków. Rafa jakaś tam była, ale to się nie liczy. Ważne, że przeżyłam. Bez wyrzutów sumienia mogę pójść na obiad. Drugie nurkowanie było bardziej cywilizowane. Judd dołącza się do nas i dzięki temu mam już dwóch opiekunów. Mogę zaszaleć. Puszczam rękę taty i próbuję wyglądać profesjonalnie. Płyniemy na kilkunastu metrach. Dostaję premiowane miejsce tuż przy rafie. Co jakiś czas rafa wyrasta mi tuż przed nosem, trzeba podpłynąć troszkę do góry. Po drugiej stronie okazuje się, że rafa gdzieś zniknęła a w dole jest granatowo. Spotykamy obiecane przez Judda barakudy. Stadko płynie spokojnie, pewne swego. Omijają nas, zbaczając nieco z wcześniej obranego kursu. Możemy im się dokładnie przyjrzeć. Duże, stalowo-szare, piękne ryby.
Sprawdzam manometr taty. Trzeba wracać, - co on robi z tym powietrzem?

 

Nurkowaliśmy w znanych nam wcześniej miejscach, w tym na pięknej rafie Marsa Abu Dabbab. Jedna część rafy znajduje się po prawej stronie piaszczystej zatoki a druga po lewej. Nurkowaliśmy na obydwu częściach po dwa razy, czyli spędziliśmy tam mnóstwo czasu. Nurkowanie jest łatwe, głębokość 16m. Bardzo dużo ryb i fantastycznie ukształtowana rafa.
Część z nas została wzięta na „krowę morską”. W centralnej części zatoki, dno pokryte jest roślinnością i podobno można tam spotkać żerującą morską krowę. Duży, niezwykle rzadko spotykany mieszkaniec Morza Czerwonego. Prawdziwy „biały kruk”. I teraz ci, którzy udali się na spotkanie egzotycznego stworzenia taplali się w trawsku. Niestety, podczas poszukiwań najłatwiej można było znaleźć kolegę, który też poszukiwał. A krowy ani rusz... Wymarzone miejsce do podglądania życia w Morzu Czerwonym.
Te czarne myśli które dopadły mnie podczas powrotu do domu z pierwszej wyprawy do Egiptu nie sprawdziły się. To nie był pierwszy i ostatni wyjazd nad Morze Czerwone. Miałem szczęście jeździć tam wiele razy. Rafę Abu Dabbab odwiedzałem wiele razy i zawsze z ogromną przyjemnością. 

 

W programie mieliśmy nurkowanie nocne na rafie, na której wcześniej nurkowaliśmy „za dnia”. W wodzie, po zgaszeniu latarki, nurka ogarniają prawdziwe egipskie ciemności. Gdzieś tam, widać światła kolegów. Po włączeniu latarki, kątem oka, zauważyłem coś dużego, na prawo ode mnie, od strony pełnego morza.
Trochę drżącą ręką poświeciłem jeszcze raz, żeby zobaczyć lepiej.....Uff, to był Jadd, który nurkował w kompletnych ciemnościach obserwując nas w świetle naszych latarek.
W czasie nurkowania „za dnia” obserwowaliśmy m.in. mureny, które były „schowane” w szczelinach rafy. To jest stworzenie nocne i najczęściej tylko w nocy można obserwować jak pływa – i tak też było teraz - nadpłynęła. Widok zbliżającej się, dużej, bo 2-3 metrowej mureny zapiera dech w piersiach.
Wojtek twierdzi, że lubi ze mną nurkować: „wyglądasz tak paskudnie, że wszystkie ryby uciekają od ciebie w moim kierunku”. W nocy mogłem przyglądać się rybom bez większych przeszkód. Chyba polubię nocne nurkowanie.

 

 strona 1 • strona 2 • strona 3 • strona 4 • strona 5 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art