Marsa Alam - 2 (strona 3)
Bardzo ciekawe było kolejne nurkowanie: zaczynamy w studni o średnicy około 10m i podobnej głębokości. Z tej studni następnie trzeba wypłynąć kanałem na ściankę rafy. Drogę powrotną do studni, Jadd oznakował pomarańczową bojką dekompresyjną (napełniony powietrzem rękaw z balastem, który ustawia się na dnie). Kanałów prowadzących do studni jest więcej. Są wąskie, często zmieniają kierunek, biegną pionowo. Doskonała okazja by sprawdzić czy przypadkiem nie cierpimy na klaustrofobię.

 

Wyprawa na Sha’ab Samadai  nie była tak dramatyczna jak ostatnio. Tym razem łódź była solidna. Pierwsze nurkowanie odbyło się na południowym krańcu rafy. Nurkowaliśmy w dwu grupach. Nasz arabski przewodnik podprowadził nas do miejsca gdzie natrafiliśmy na bardzo silny prąd.
Można było na własnej skórze przekonać się, co to znaczy. Na szczęście mogliśmy zawrócić i płynąć spowrotem w kierunku łodzi. Po pierwszym nurkowaniu, łódź została przestawiona do centralnej części rafy i na wprost, w odległości 150-200 metrów zobaczyliśmy pływające stado delfinów. Wiemy, że można z nimi pływać tylko w ABC. Od nurków z automatem oddechowym – uciekają. Postanowiliśmy podpłynąć do nich i udało się. Stado liczy 60-70 sztuk, płyną powoli na różnej głębokości, przepływają tuż obok nas.
Stado składa się z dużych sztuk i maluchów płynących tuż obok. Wygląda na to, że to matki z młodymi. Część z nas postanawia wracać na łódź, na drugie nurkowanie.
My, we dwójkę zostajemy. Zauważyliśmy, że na skraju stada płynie grupka delfinów, z których jeden ma zawieszony na płetwie worek foliowy. Myśleliśmy, że biednemu stworzeniu dzieje się krzywda i usiłowaliśmy podpłynąć i uwolnić biedaka.
Jak się po chwili okazało „biedne stworzenie” celowo zawiesiło sobie worek na płetwie a reszta usiłuje mu go zabrać. Nasze usiłowania odebrały jako chęć przyłączenia się do zabawy i zaczęły pływać wokół nas. Pozwalały się dotykać, głaskać. Worek wędrował od jednego delfina do drugiego, a nam mimo usilnych starań nie udało się go przechwycić. Po godzinie zabawy, strasznie zmęczeni, postanowiliśmy wracać na łódź. Zaczęliśmy powoli odpływać a delfiny podążały za nami prowokując do dalszej zabawy.
Zostaliśmy jeszcze chwilkę, ale tylko po to, by się z nimi pożegnać. Musieliśmy już wracać i zostawić „nasze” delfiny same. To był najpiękniejszy moment całej wyprawy. Będziemy go bardzo długo i mile wspominać.
Skąd worek foliowy a właściwie foliowa torba na zakupy na rafie oddalonej dość znacznie od wybrzeża? Otóż, cały teren wokół Marsa Alam i samo „miasto” pokryte jest grubą i szczelną warstwą śmieci. Funkcje przedsiębiorstwa komunalnego spełnia wiatr, wrzucając te śmieci do morza.
Do Luxoru wybieramy się w ostatni dzień naszego pobytu. Wyjazd z obozu o 3,oo nad ranem. Zbieramy się po ciemku.
Oświetlenie elektryczne działa tylko wtedy, gdy włączony jest agregat prądotwórczy a o tej porze Egipcjanie śpią snem sprawiedliwych. Jedziemy do miasta Safaga. Tam na ogrodzonym wysokim murem, dużym dworcu autobusowym jest już ze 30 autobusów i drugie tyle mikrobusów. W bramie wjazdowej policjant pyta naszego arabskiego kierowcę ilu ma ludzi i skąd. Kierowca podaje liczbę i mówi Bolanda. Czesi trochę protestowali, ale w końcu zgodzili się przyjąć na jakiś czas nasze obywatelstwo.

 strona 1strona 2strona 3 • strona 4 • strona 5 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art