Marsa Alam - 2 (strona 4)
Po chwili już jako konwój wyjeżdżamy w drogę przez pustynię. Na czele konwoju dwa auta wyładowane Policją uzbrojoną w długą broń, dalej turyści a na końcu znowu Policja. Nadłożyliśmy masę drogi. Z Marsa Alam do Luksoru nie jest daleko, ale nie wolno jeździć samemu bez ochrony Policji. Mijamy miasto Quena, przewodnik mówi, że to matecznik fundamentalistów.

 

Górzysta pustynia jest niesamowita. Po drodze mijamy dwa drzewa i parę osób w kolorowych szatach, maszerujących przed siebie z osiołkiem i wielbłądem. Po jakimś czasie zatrzymujemy się w "oazie". Tłumy Rosjan z naszego konwoju, zapełniają knajpę, toalety i wszelkie możliwe przejścia. Rezolutny chłopczyk wyciąga rękę do sprzedawcy "jeszczo adin". Pilnuje reszty, więc nie zabraknie mu na następnego loda.
Po powrocie do busika okazuje się, że Atew, nasz przewodnik, postanowił wziąć się do pracy. Mówi po polsku. Opisuje po kolei wszystkie, egipskie dynastie, tysiące lat wstecz. Po każdej dynastii następuje okres przejściowy, będącym dla Atewa wielkim wyzwaniem językowym.
Powoli tracimy zainteresowanie historią Egiptu, bo za oknem pojawiają się ludzie, osiołki a przede wszystkim prawdziwa zieleń. Palmy w niczym nie przypominają europejskich oskubków. Wysokie, zdrowe dostojnie powiewają gałęziami.
Czy musimy jechać tak szybko? W takich warunkach trudno rozwijać się młodemu adeptowi sztuki fotograficznej!

 

W powietrzu unosi się coś jakby mgła. Pytamy przewodnika: co jest?

    - To jest burza piaskowa, za chwilkę widoczność może spaść do zera a może przejaśni się, wszystko jest możliwe.

 

Pogoda nie zmienia się, przez cały czas w powietrzu unosił się drobny pył. Może to i dobrze, nie było tak gorąco jak tam zwykle jest.
W Luxorze, na wschodnim brzegu Nilu, w Mieście Żywych zwiedzam świątynię Karnak (to, co było najcenniejsze w tej świątyni oglądać można w Paryżu). Łodzią przeprawiamy się na zachodni brzeg Nilu – tu jest Miasto Umarłych. We wschodniej części jest czysto, są hotele, sklepy, restauracje. W zachodniej mieszka biedota, jest brudno. Dwa różne światy.
Jedziemy do Doliny Królów. Posępne, dzikie, surowe góry a w ich zboczach wykute grobowce faraonów. Wchodzimy, wąskie sztolnie prowadzą kilkadziesiąt metrów w głąb góry. Na ścianach kolorowe rysunki i napisy. Wszystko to przetrwało 4-5 tysięcy lat. Na końcu korytarzy jest komora a w niej sarkofag.
Gorąco, ciasnota, znajdujesz się we wnętrzu góry, w obcym grobie...

 

 strona 1strona 2strona 3 • strona 4 • strona 5 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art