Palau
Jest środek nocy. Razem z liczną grupą Filipińczyków czekamy na odprawę graniczną. Prócz urzędników zajmuje się nami Labrador, który obwąchuje nasz bagaż w poszukiwaniu narkotyków.


Krótka podróż busikiem i zajmujemy stylowe domki na porośniętym tropikalnym lasem wzgórzu.
Tu jest druga nad ranem a w Polsce jest 18ºº i jest jeszcze „wczoraj”. Mimo tego galimatiasu z czasem a może właśnie, dlatego natychmiast zasypiamy.

Siedząc na tarasie naszego domku mamy cudowny widok na sąsiednie wzgórza i zielone wysepki na morzu, tak już będzie przez kilka następnych dni. Nasz domek stoi na trasie małego czerwonego ptaszka z długim dziobem, który odwiedza kolejne kwiaty i spija z nich nektar. Ptak pojawiał się codziennie w trakcie naszego śniadania.

Na początek wybieramy się zwiedzić największą wyspę. Jazda samochodem wyposażonym w kierownicę z prawej strony dostarcza kierowcy miłych wzruszeń. Ruch jest prawostronny i auta mają kierownicę po prawej stronie. Pewnym ułatwieniem dla kierowców jest są ograniczenia dopuszczalnej prędkości. Najwyższa dopuszczalna prędkość, jaką zauważyłem to 60km/godzinę a w mieście najczęściej widać ograniczenia do 20 km/h.

Do wodospadu wybieramy się ubrani w gustowne buty nurkowe, które dostaliśmy na parkingu u wejścia do ścieżki znikającej gdzieś w dżungli.
Po chwili głośno dziękujemy za buty. Błoto do pół łydki i wszechobecna wilgoć. Z drzew kapie woda. Nie wiadomo czy pada deszcz, czy to pozostałości po poprzednim. Część drogi prowadzi korytem rwącego strumienia. Ciągle schodzimy w dół. Sprytnie zamaskowane w zaroślach cykady koncertują jak oszalałe i nikt się tu nie oszczędza. Wszyscy grają na pełny regulator. W końcu dochodzimy do wodospadu. Widok zapiera dech w piersi. Z ogromnej skały spadają strumienie wody. Szybko rozbieramy przemoczone ubrania i wchodzimy pod orzeźwiający prysznic. Tam gdzie spada najwięcej wody trudno ustać. Grube, rozpędzone krople starają się urwać Ci uszy a inne próbują zsunąć kąpielówki z wyznaczonego im miejsca przeznaczenia.


Trzeba wracać, tym razem ścieżka prowadzi pod górkę. Po chwili zaczyna brakować powietrza. Mocno umordowani docieramy w końcu na parking. Myjemy się, płuczemy i oddajemy wypożyczone buty. Proponują nam drinka. Za jednego dolara. Miejscowy ma zgromadzoną kupkę orzechów kokosowych a w ręku maczetę. Sprawnie obcina zbędne elementy orzecha. Końcem maczety robi „dziurkę”. Pomocnica wkłada tam plastikową słomkę i możesz pić. Woda orzecha kokosowego jest sterylna aż do chwili, kiedy owoc zostanie otwarty. Doskonale gasi pragnienie i ma własności izotoniczne - uzupełnia sole mineralne, które organizm wypaca.

Rano stawiamy się w bazie nurkowej. Tradycyjne sprawdzanie papierów nurkowych i ostatecznie lądujemy na łodzi. Płaskodenna, przestronna, całkowicie zbudowana z laminatów a na rufie pysznią się dwa 150 konne silniki. Odpływamy z przystani i po chwili łódź fruwa po falach. Za sterami Jimi rdzenny Paluańczyk. Nurkowanie odbywa się daleko od bazy. Płyniemy około godziny z prędkością 28 węzłów, czyli około 50km/h. Skok do wody i termometr w komputerze pokazuje 30° C. Widzialność dość kiepska i rafa ot taka sobie. Nic nadzwyczajnego. Szykujemy się na Blue Holes i Blue Corner to są podobno najlepsze nurkowiska a dziś mamy nurkowanie sprawdzające. My mamy się oswoić z wodą a z nami przewodnicy. Po pierwszym nurkowaniu przerwa, czyli wylegiwanie się na plaży z czyściutkim jasno - żółtym, miałkim piaskiem a za plecami rosnąca w oczach soczysta zieleń.

 

 • strona 1 • strona 2strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art