Palau (strona 2)
Ruszamy na drugie nurkowanie. Piękna słoneczna pogoda. Kilkanaście chmur rozrzuconych niedbale po niebie. Tylko w jednym miejscu na horyzoncie czarna chmura sięgająca do powierzchni morza. To strumienie wody wylewają się z tej chmury…
Jimi rozpędza łódź i zmierza w kierunku tej chmury. Wjeżdżamy z całym impetem w deszcz. Pierwszy raz nurkowałem w trakcie tropikalnej ulewy. Po wyjściu z wody okazuje się, że po ulewie nie ma ani śladu. Przywitało nas piękne uśmiechnięte od ucha do ucha słoneczko.

 

Na drugi dzień wybieramy się do Blue Holes. Ogromna komora z czterema wejściami i przestronnym wyjściem rozciągającym się na głębokości od 20 do 40m. Komora jest efektownie oświetlona. Cztery strumienie światła rozświetlają mroki jaskini. Jeśli po wyjściu z komory skierujemy się w lewo i popłyniemy wzdłuż ściany to po kilkunastu minutach przywitają nas polujące na Blue Corner rekiny. Można też skierować się do wąskiego przesmyku prowadzącego do Temple of Doom jednak tam można wpływać, jeśli się jest doświadczonym nurkiem jaskiniowym. W przeszłości zginęło tam niestety kilku nurków.

Blue Corner to kolejne bardzo znane i popularne miejsce do nurkowania w Palau. Silny prąd wody omywa płytkie plateau. Najgłębsze miejsce ma 20m. Rekiny, barakudy, makrele, tuńczyki, skrzydlice, żółwie. Silny prąd zmusza do użycia haków, które mocuje się do fragmentów martwych korali i te haki umożliwiają pozostawanie w wybranym miejscu i obserwację widowiska. Nie mniej atrakcyjny jest kanał, którym odpływa się w kierunku łodzi. Śpiące na kamienistym dnie rekiny, papugoryby przypominające wyglądem średniowiecznych rycerzy, ławice barakud. Byliśmy tam kilka razy i warto było.

Jeździmy nurkować z dwójką ludzi. Za sterami siedzi Jimi a nurkuje z nami Filipińczyk Daniel. Świetny, stale uśmiechnięty nurek. Obaj mają dwie pasje. Pierwsza to opiekowanie się nami a druga to żucie betelu. Pokrojone orzechy arekowe, zawinięte w liść pieprzu betelowego posypane wapnem i innymi dodatkami. Taki jest oficjalny skład. Na naszej łodzi wapno zastępowane jest sproszkowaną rafą, czyli ostatecznie wapno zastępowane jest wapnem a inne dodatki to połówka papierosa. Tą połówkę papierosa żuje się wymieszaną razem z innymi składnikami a nie pali. Wszyscy Paluańczycy i Filipińczycy namiętnie żują betel.

Wracamy do przystani. Tym razem Jimi wybrał drogę między wysepkami i śmigamy slalomem między wysokimi porośniętymi szczelnie tropikalnym lasem wysepkami. Nagle zza zakrętu wyłania się jedna taka, która ma otwór na linii wody. Otwór jest niewiele szerszy od naszej łodzi. Mamy nadzieję, że Jimi skręci w ostatniej chwili i że miniemy wysepkę bokiem. Wszystko działo się bardzo szybko a odległość między burtami naszej łodzi a krawędzią skalistego otworu nie była większa niż pół metra.

Wieczorem wybieramy się do restauracji, którą polecił nam nasz przewodnik Daniel. Podobno serwują tu najlepsze w okolicy ryby. Ubieramy się w jednakowe koszulki i jedziemy na kolację. Wchodzimy do środka a tam kilkunastu młodych ludzi będących po spożyciu piwa bierze się za łby z miejscowymi. Drobna kelnerka bezskutecznie próbuje zaprowadzić ład i porządek. Zaraz zaczną latać krzesła. Na nasz widok, podchmielona młodzież straciła zainteresowanie miejscowymi. A my żeby się czymś zająć, zabraliśmy się do pomagania kelnerce i ustawiamy stoły do kolacji. Żołnierze z amerykańskiego okrętu wojennego są na przepustce i wypili trochę za dużo piwa. Teraz zainteresowali się nami. Ale raczej przyjaźnie. Pytają skąd przyjechaliśmy i co tu robimy. Powoli napięcie opada, młodzież zaczyna się zbierać na okręt.

 

 strona 1 • strona 2 • strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art