Palau (strona 3)
Kolejną atrakcją jest słodkowodne jezioro położone w górach zamieszkałe jest przez 8 mln meduz. Codziennie odbywają podróż z jednej strony jeziora na drugą. Hodują algi, które stanowią ich pokarm a algi potrzebują dużo słońca i stąd konieczność codziennych wędrówek w najlepiej nasłonecznione partie jeziora. Meduzy nie mają tu naturalnych wrogów i utraciły obronne parzydełka. Można pływać z nimi bez obawy o jakieś przykre konsekwencje. Byliśmy tam razem z kilkoma grupami Japończyków. Pływają czwórkami. Z przodu przewodnik a za nim reszta grupy tworząc kolorowy wąż kapoków i masek.

Baza nurkowa jest perfekcyjnie zorganizowana. Panuje tu luzacka atmosfera, ale wszyscy wiedzą, co kto ma robić. Prawie wszystko załatwiane jest „od ręki”. Jednak pewnego dnia system się zawalił. Baza dostała zadanie żeby obsłużyć żołnierzy z amerykańskich okrętów. Wynajęto łodzie i ludzi z sąsiednich centrów nurkowych. Ale zadanie przerosło możliwości bazy - nie mamy, czym wracać do hotelu. W końcu udało się zorganizować jakiś transport i wieczorem meldujemy się na kolacji w japońskiej restauracji.

Wrak japońskiego transportowca leży od 60 lat w głębokiej, otoczonej ze wszystkich stron wzgórzami, zacisznej zatoce. Ogromny statek jest już starannie porośnięty koralami. Można wpłynąć do przestronnych ładowni, zaglądnąć na mostek. Stadka kolorowych rybek używają elementów konstrukcji jako miejsce schronienia albo polowań. W czasie drugiej wojny światowej na wyspach miały miejsce ciężkie walki i zginęło wielu żołnierzy z obydwu stron.


Japończycy teraz gremialnie odwiedzają Palau. Przyjeżdżają tu odpoczywać albo pracować. Zdominowali kuchnię. Wszędzie można zjeść coś przygotowanego na japońską modłę. Ja zostałem entuzjastą sashimi. To jest surowe mięso niektórych ryb morskich. Pokrojone w kawałeczki mięso jada się z wasabi (chrzan japoński) i sosem sojowym. Pyszności. Można też spróbować smakołyków kuchni koreańskiej, tajskiej, chińskiej, europejskiej lub lokalnej.

Kolejne nurkowanie to German Channel. Bardzo często można tu spotkać żerujące manty lub rekiny odpoczywające na piaszczystym dnie. Trzeba szczególnie uważać przy wynurzaniu. Kanał używany jest przez liczne łodzie nurkowe, które śmigają po jego wodach wioząc nurków. Wracamy do bazy. Nagle trzask i silniki zwalniają obroty. Po krótkich oględzinach ruszamy dalej, ale tylko na jednym silniku. Do przystani mamy kawał drogi a wleczemy się jak chore ślimaki.

Unikalnym miejscem jest Chandelier Cave. Jaskinia składa się z czterech komór połączonych ze sobą kanałami. Każda komora jest inna. W każdej inne błyszczące, kolorowe nacieki na suficie. Odwiedzamy kolejne komory i w czwartej przewodnik mówi, że największą atrakcją jest powrót do wyjścia po ciemku.


Nie wiem czy mi się to podoba…


Daniel gasi po kolei lampy i ogarniają nas kompletne ciemności. Mam ze sobą aparat fotograficzny wyposażony w silną lampę. Jak będzie coś nie tak to ją włączę i już. W oddali, przed nami widać jaśniejszą poświatę. Światło staje się coraz wyraźniejsze. Udało się wypłynąć w kompletnych ciemnościach..

 

 strona 1strona 2 • strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art