Rab
Koniec wyprawy nadchodzi niespodziewanie, po cichu i zwykle nocą. Z trudem dociera do człowieka, ze to już ostatni dzień nurkowy. Za oknem zachmurzone niebo i wieje wiatr. Może dać już sobie dziś spokój i nie nurkować? Wątpliwości rozwiewa uśmiechnięty Mirko zapewniając nas, że zna miejsce gdzie jest cichutko, żadnych rozwścieczonych fal i urywającego głowę wiatru.
Na łodzi dołącza do nas mieszana, węgierska para. Po przygotowaniu sprzętu i przyniesieniu na pokład butli z powietrzem, ruszamy. Mimo zapowiedzi wiatrzysko wieje a fale wzbierają coraz bardziej.


    - Nie jest jeszcze wcale tak źle. Zacznie się dopiero jak wyjdziemy na pełne morze – pociesza nas Sławko siedzący za sterem łódki.

 

Węgierka jak jedyna postanowiła zejść do kabiny pod pokład licząc, że tam da się łatwiej przeżyć ciężkie chwile. Nic bardziej błędnego, wiejący na pokładzie wiatr orzeźwia zmęczoną głowę i pozwala zapomnieć o kotłowaninie w żołądku. W krótkich przerwach, kiedy wiatr nie gwizdał w uszach, dolatywały do nas odgłosy cierpienia z kabiny. Łódź z trudem wdrapywała się na grzbiet fali i zwalała się z całym impetem w dół by po chwili zacząć wdrapywać się na następną. Trochę wyobraźni i widać jak łódź rozpada się na drobne kawałeczki a my pływamy wpław wśród ocalałych, nielicznych, szczątków. Szczęśliwie docieramy jednak na miejsce. Zatoczka osłonięta jest wysokimi skałami i rzeczywiście jest spokojnie i cicho.
Wskakujemy do wody i opadamy na zespół skał poprzecinanych wąskimi kanałami. Wszystkie komory, jaskinie i kanały są dość licznie zamieszkałe. W tym urozmaiconym terenie łatwo się schować, znaleźć coś do zjedzenia albo odpocząć po ciężkim dniu. Wiele wskazuje na to, że rybom się tu podoba.
Na powierzchni pływa sobie z fajką jeden z naszych a na łodzi odpoczywa inny. Chorwaci po zacumowaniu łodzi, stawiają na wodzie bojkę nurkową.
W zatoczce jest zdecydowanie bardziej cicho niż na otwartej wodzie, ale nie oznacza to, że nie wieje. Po chwili źle zamocowana bojka gnana wiatrem skacze jak zając po falach. Chorwaci szybko podnoszą kotwicę i ruszają w pościg. 


    - Zabierzmy kolegę, co pływa z fajką – prosił odpoczywający na pokładzie Waleń
    - E… bojka jest ważniejsza. Nic mu się nie stanie. – Chorwaci byli zdecydowani chronić swą własność w pierwszej kolejności.

    - No, tak ja już go nie widzę. Straciłem go zupełnie z oczu.
    - Nie widzisz go, bo jesteśmy daleko. Jak podpłyniemy bliżej to go znowu zobaczysz. – Chorwaci rzeczowo oceniali sytuację.

 

 • strona 1 • strona 2strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art