Rab (strona 3)
Jednego wieczora postanowiły, że pójdą do miasta na tańce. Wybrały sobie dwóch najprzystojniejszych Waleni i poszli. Po dwóch godzinach pieszej wędrówki, kiedy na wszystkich wieżach dzwony wybiły północ postanowili wracać i około 2-giej nad ranem zakończyła się taneczna wyprawa.

Miejsca nurkowe porozrzucane są po całej okolicy, czasami trzeba płynąć w jedną stronę ze dwie godziny by dotrzeć na miejsce.
W czasie jednej z takich długich podróży Chorwaci zaczęli coś pokazywać na morzu i podekscytowani wykrzykiwać coś do siebie. Nic kompletnie nie widzimy i zdaje nam się, że chcą jakoś uatrakcyjnić nam długą i nudną podróż. Zdarza się, że przewodnik opowiada bajki na temat tego, co spotkamy pod wodą a później jak składamy reklamacje to kwituje to krótkim: mieliście pecha.
Jednak tym razem łódź zawraca i płyniemy spowrotem w kierunku wyimaginowanego miejsca gdzie, jeśli dobrze rozumiemy miejscowy język mają być delfiny. Podpływamy bliżej i łódź zaczyna krążyć zataczając koła o średnicy kilkudziesięciu metrów. I rzeczywiście: są delfiny. Wyskakują z wody i ścigają się z nami.
Staramy się nagradzać brawami, co ładniejsze skoki. A później oklaskujemy już wszystkie. Delfiny skaczą pojedynczo, parami. Skaczą wzwyż i w dal. Całe to widowisko trwa dobre pół godziny. Delfinów jest może z dziesięć. Nagle fantastyczne widowisko kończy się i delfiny odpływają w swoją stronę.

Wieczory spędzamy w przestronnej jadalni w domu Mirko. Ze ściany dobrotliwie spogląda na nas św. Mikołaj, który według naszego gospodarza jest patronem marynarzy, rybaków i nurków! Tych nurków to ktoś pewnie dodał mu niedawno. Sprawdziliśmy też moc śliwowicy domowej roboty, którą poczęstował nas Mirko.
Tuż za ścianą naszej jadalni znajduje się kuchnia gdzie „żeńska” część chorwackiej rodziny przygotowuje dla nas posiłki. Wyżywienie jest zupełnie przyzwoite. W tym też oczekiwane przez prawie wszystkich muszle i świetnie przyrządzone, świeże ryby.
Tydzień spędziliśmy na wyspie Rab, nurkując u jej wybrzeży albo w pobliżu jednej z niezliczonych wysp i wysepek rozrzuconych niedbale po morzu. W przerwach między nurkowaniami przewidziany był posiłek i albo przygotowywali go nasi przewodnicy albo podpływaliśmy do brzegu w okolicach zaprzyjaźnionej z naszą załogą knajpki, gdzie można było coś zjeść albo rozprostować kości.
Pewnego razu popłynęliśmy na wyspę Pag i zacumowaliśmy obok łodzi motorowej. Nad pokładem powiewały dwie flagi chorwacka i polska. Wymieniliśmy uprzejmości z polską załogą łodzi i poszliśmy do pobliskiej knajpki na sałatkę z ośmiornicy. Po powrocie okazało się, że naszej załogi jeszcze nie ma, wykorzystaliśmy wolne chwile, aby wrzucić do wody, kogo się da.
Port był malutki a woda głęboka i czysta. Prawie idealne miejsce na kąpiel.

Innego razu popłynęliśmy na bezludną, kamienistą wysepkę zamieszkałą jedynie przez jaszczurki i stado owiec. Owieczki miały pełną swobodę: mogły robić, co im się żywnie podobało. Wtedy, kiedy tam byliśmy intensywnie poszukiwały cienia żeby się skryć przed palącym słońcem. Jak spadnie deszcz to będą się mogły napić wody do woli. Jak się dobrze poszuka to można znaleźć kępki mizernej, ale jednak trawki.
 

 • strona 1strona 2strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art