Rabacz (strona 2)
Kociołek napełniony wodą ustawiano na ogniu. Jak woda zaczynała się gotować zdejmowano kociołek z ognia a do wrzątku wkładano kamyk przywiązany do sznurka. Oskarżony miał zanurzyć rękę we wrzątku i wyjąć kamyk. Miał na to trzy próby. Następnie rękę i przedramię oskarżonego wkładano do nawoskowanej rękawiczki i oddawano pod straż. Po trzech dniach rękawiczkę zdejmowano a skórę ręki oceniało dwóch sędziów. Jeśli sędziowie stwierdzili, że na ręce nie ma śladów oparzeń – podejrzany był niewinny. Jeśli ślady oparzeń były – podejrzany był winny. Metoda prosta i oryginalna.

Sardelę najlepiej kupić prosto od rybaków w porcie w Rabacu.
Wstajemy rano troszeczkę wcześniej i idziemy do portu. Przy wysokim, kamiennym nabrzeżu wśród żaglówek i spacerowych łódek stoi rybacki kuter.
Wśród przeróżnych stworzeń, które rybacy złowili dziś w nocy, pysznią się srebrzyste sardele – to jest to, co nas dziś tu przywiodło. Prosimy rybaków o dwa kilogramy (jest nas przecież dwóch). Na środku dużego i pustego jeszcze o tej porze placu siedzi kot i rozmarzonym wzrokiem patrzy na kuter. Czasami głośno przełyka ślinę tak, że słychać to prawie w całej okolicy. W końcu któryś z rybaków rzuca mu rybę. Kot łapie ją w powietrzu, w powietrzu robi zwrot i po chwili mknie po kamiennych schodkach z rybą w paszczy.
My, z naszymi dwoma kilogramami wracamy do hotelu spokojnie.

Rabac to ogromne skupisko hoteli. Podobno w pełni sezonu odpoczywa tu kilkanaście tysięcy turystów. Tyle jest miejsc noclegowych.
A jeszcze w połowie XIX wieku stało tu tylko 10 rybackich chałup.
Teraz jest już „po sezonie”. Knajpki świecą pustkami, ale są pootwierane. Właściciel mieszka na pięterku, wystarczy, że zejdzie po schodkach i jest już w pracy.
Zakupione ryby starannie czyścimy, następnie troszeczkę soli i ryby wędrują do lodówki a my jedziemy nurkować.

Tym razem, na początek nurkujemy w okolicach bazy nurkowej w Svetej Marinie. Pogoda jest doskonała. Jest słonecznie i ciepło. Woda cieplutka, jest dużo ryb, które możemy podglądać.
Nurkujemy w małej zatoczce, po obydwu stronach zatoczki sterczą ostre skały, dno zatoczki łagodnie opada w dół. Staramy się zaglądnąć do każdej „dziury” w skale. Prawie wszystkie są zamieszkałe. Spotykamy dużo szkaradnic, czasami trafi się krewetka albo malutki, bo zaledwie 5 centymetrowy, ale za to „wściekle niebieski” ślimak.

Po skończonym nurkowaniu ładujemy butle powietrzem i wracamy nad wodę w okolice naszego hotelu. Kompletujemy i montujemy sprzęt, sprawdzamy czy wszystko jest na miejscu, stawiamy bojkę, ( bo deskarze) i zanurzamy się.

 

 strona 1 • strona 2 • strona 3 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art