Safaga - 1 (strona 2)
Po dopłynięciu na miejsce i zacumowaniu głos miał dive master. Młoda Niemka o imieniu Janine przedstawiała na przygotowanych wcześniej planszach szkic rafy, proponowaną trasę, kierunek spodziewanych prądów. Opisywała ciekawe lub charakterystyczne miejsca. A my po skompletowaniu sprzętu wskakiwaliśmy do wody. Po skończonym nurkowaniu można było wylegiwać się na pokładzie na słoneczku albo pływać w morzu. Oczywiście o ile łódź nie była w tym czasie przestawiana do innej rafy. Załoga składała się z „kapitana” i kilku chłopaków do pomocy, oni zajmowali się cumowaniem łodzi, pomagali nam ubrać sprzęt i przygotowywali posiłki. Można było zamówić coś konkretnego do zjedzenia lub wypić herbatę i zjeść ciasteczko.

 

W pierwszym dniu, na porannym nurkowaniu, pomocnik naszego „dive mastera w spódnicy” zrobił nam malutki test: opadliśmy na piaszczyste dno pod naszą łodzią, na głębokość jakieś 8-10m i tam zostaliśmy poproszeni o zalanie masek wodą i przedmuchanie ich a następnie prezentowaliśmy nasze umiejętności w zakresie oddychania we dwójkę z jednego automatu. Wszyscy przeszli test pomyślnie i mogliśmy rozpocząć oglądanie rafy.
W czasie pierwszego nurkowania spotkaliśmy czwórkę najsympatyczniejszych mieszkańców Morza Czerwonego. Wyglądało to tak jakby rodzice prowadzili ze sobą dwójkę dzieci. Maluchy trzymają się blisko rodziców i czasami wyskakują z wody naśladując starszych. Fantastyczny widok.
Na drugi dzień Egipcjanie zaproponowali nam dodatkową atrakcję: nurkowanie na wraku. Zgodziliśmy się chętnie.

    - no, to popatrzcie pod wodę. Wrak jest pod nami.

Na głębokości kilkunastu metrów leży jednostka bliźniaczo podobna do naszej. Drewniana, trochę zdewastowana przez sztorm – nie specjalnego. Może być przydatna jako punkt orientacyjny przy powrocie na łódź. Jak się później okazało, z wrakiem związana jest ciekawa historia.
Właściciel postanowił pozbyć się jej: zatopić w dostatecznie głębokim miejscu i „skasować” pieniądze z ubezpieczenia. Wybrał sobie odpowiednią głębię i postanowił posłać tam swoją łódź. W tym celu trzeba wejść pod pokład i zrobić dziurę w dnie. Wejście pod pokład jest małe i wąskie. Przy robieniu dziury dobrze jest pamiętać o tym żeby zdążyć wyjść na pokład zanim łódź zatonie. Można pójść na dno razem z łodzią a wtedy trudno będzie ubiegać się o pieniądze z ubezpieczenia. Po zrobieniu odpowiedniej dziury łódź zaczęła powoli tonąć. I wtedy wkroczyli do akcji koledzy szypra. Na ratunek ruszyły wszystkie łodzie znajdujące się w pobliżu. Nie zwracając uwagi na dziwną minę właściciela, rozpoczęto holowanie łodzi na płyciznę. Akcja ratownicza powiodła się połowicznie. Łódź zatonęła na kilkunastometrowej płyciźnie. Szans na odszkodowanie od ubezpieczyciela raczej nie ma. Zyskali tylko nurkowie – łatwo dostępny wrak. A wszyscy kapitanowie łodzi wiedzą, że koledzy na pewno pospieszą z pomocą i co najmniej rozpoczną akcję ratunkową.
Odwiedziliśmy wszystkie zaplanowane wcześniej miejsca. Zespół raf Tobia, bardzo znaną rafę Panorama, zespół raf Shaab Sheer oraz wrak Salem Express.
Nurkowanie na wraku odbywa się w dość trudnych warunkach. Znajdujący się na głębokości 30 m wrak leży od strony otwartego morza i nie jest niczym osłonięty. Wchodzi się do wody przy dość dużej fali, łodzią mocno kiwa. Siedzimy na pomoście, z kompletnym sprzętem na grzbiecie czekamy na sygnał by wskoczyć do morza. Wydaje nam się, że wyglądamy jak oddział specjalny, któremu powierzono zadanie uratowania Jamesa Bonda a pewnie jest tak, że wyglądamy jak zmokłe kury.

  

 strona 1 • strona 2 • strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art