Safaga - 1 (strona 3)
Wszystko zależy od punktu widzenia...
Wrak robi duże wrażenie. Mamy świadomość, że znajdujemy się na cmentarzysku.
W grudniu 1991 roku o północy Salem Express wszedł na rafę i zatonął w ciągu kilku minut. Bardzo trudno zrozumieć, dlaczego kilkaset pielgrzymów wracających z Mekki znalazło tu swój kres. Uratowali się nieliczni. Na dnie, obok wraku widać zatopione łodzie ratunkowe. Zatonęły wraz z promem. Nie spełniły swej funkcji. Nikogo nie uratowały...

 

Statek leży na prawej burcie, wstydliwie skrywając rany, jakie odniósł w zderzeniu z rafą. Lewa burta nie nosi najmniejszych śladów zniszczeń. Na ogromnej blaszanej płaszczyźnie poprzecinanej rzędami wybitych okien rosną koralowe „drzewka”. Mają już po około 30-40cm wysokości i dają schronienie koloniom malutkich rybek.
Przygnębiające wrażenie robi widok kabin pasażerskich z zachowanymi posłaniami dla podróżnych...
Wracamy, jest wysoka fala i łodzią solidnie kiwa. Trzeba bardzo mocno trzymać się drabinki prowadzącej na pokład. Na nurkowanie wypłynęliśmy bardzo wcześnie rano (około 4,oo) tak by być na miejscu zanim wiatr rozhula się na dobre.
Tobia Arba miejsce, jakiego nie ma nigdzie indziej. Siedem wież o średnicy kilku metrów i wysokości około 18 m każda. Bajeczne kształty, kolory i mnóstwo ryb. Tu mamy zaplanowane dwa nurkowania jedno w dzień a drugie w nocy. Na jednej z wież „mieszka” liczne stado skrzydlic. Przewodnik przestrzega nas przed świeceniem latarką w ich stronę, bo podążają do światła. Jest ich tu dużo i są wyjątkowo dorodne a potrafią być bardzo niebezpieczne. Pod wodą sprawdzamy czy przewodnik mówił prawdę i świecimy w stronę skrzydlic (tych najbardziej odległych) i rzeczywiście można zauważyć, że skręcają w stronę światła. Wśród załomów rafy dostrzegamy dużą murenę o niesamowitym popielatym ubarwieniu.
Na deser została „Panorama”, która nosi arabską nazwę Abu Alama. Rafa daleko wysunięta w morze o niespotykanej urodzie z rozległą pionową ścianą opadającą w czarno-granatową głębię. Na miejscu okazuje się, że będziemy mieć dodatkową atrakcję. Możemy obserwować przygotowania, jakie prowadzi załoga jednej z łodzi. Zamierzają pobić rekord głębokości nurkowania i zejść na około 300m. W tym czasie, kiedy tam byliśmy czworo nurków wykonało treningowe zanurzenie na głębokość 100m. Po wodą spotykaliśmy też kilku nurków obwieszonych kolorowymi, opasłymi butlami. Wszystko wskazuje na to, że wracali z głębokich nurkowań. Prócz nas przy rafie stało jeszcze 6-7 łodzi, na jednych trwały przygotowania do wejścia pod wodę, na innych przewodnicy przedstawiali plany nurkowań, na jeszcze innych odbywał się pokaz sprzętu do nurkowania. Można było oglądnąć urządzenia do oddychania w obiegu zamkniętym albo elegancko skrojone suche skafandry.
Pod wodą też było bardzo ciekawie. Piękna, wyniosła, wspaniale oświetlona ściana. Spotkaliśmy niedużego Napoleona oraz zwiedziliśmy „miasto anemonów”.
Na niewielkiej przestrzeni, w ukwiałach ma swe kwatery ogromna ilość tych sympatycznych żółtych rybek.
Wracamy. Do przystani mamy kawał drogi. Zrywa się wiatr. To, co do tej pory nazywaliśmy kiwaniem to były niewinne igraszki. Teraz dopiero kiwa.

 

 strona 1strona 2 • strona 3 strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art