Safaga - 2 (strona 2)
Szczęka zębami na kilka różnych sposobów. Trzęsie się okropnie. Nie jest w stanie wypowiedzieć swego „allora”. Jeszcze przed wejściem do wody, jak był suchy i nie trząsł się, pytaliśmy go o różne rzeczy. Najczęściej odpowiadał „allora”. Teraz stoi mokry, zmarznięty i milczący. Słychać tylko jak szczęka zębami.
W końcu przebrał się w coś suchego i przestał hałasować. Przeglądnął film, który zrobił i stwierdził, że jest nieudany. Wiedzieliśmy to od samego początku, że nic dobrego z tego nie wyniknie. Nie nadajemy się na gwiazdy filmowe. Kolejnego ranka spotykamy na naszej łodzi Sebastiana. Młody, uśmiechnięty chłopak trzyma w rękach kamerę. Będzie robił film!
Na koniec dnia, jak wróciliśmy na ląd, zaprosił nas na pokaz przygotowanego „dzieła”. Po prezentacji zgodziliśmy się, że Sebastian zrobił, co mógł i lepiej już nie będzie. Nie warto eksperymentować z kolejnymi twórcami, kupiliśmy film i na tym zakończyła się nasza krótka kariera filmowa.
Odwiedzamy naszą ulubioną rafę Tobia Arba. Jesienią spotkaliśmy tu ogromną murenę, która mieszkała w załomie rafy. Znaleźliśmy ją i tym razem. Mieszka w tym samym miejscu, co ostatnio. Spotkanie jest zdarzeniem mało dynamicznym. Ze ściany rafy wystaje łeb ogromnej, szarej mureny a wokół, w pewnej odległości, też nieruchomo, my. Trzymamy się z dala nie dlatego, że się boimy. Chcemy ten sposób okazać swój podziw i szacunek dla dzikiej i nieokiełznanej przyrody.
Obraz jest statyczny, żeby nie powiedzieć nudny. Trzeba tu wnieść trochę ruchu i dramaturgii. Zaczynamy popychać Mariusza w kierunku mureny. Jest najmłodszy i nawet, jeśli murena odgryzie mu rękę pozostanie mu jeszcze druga i dużo czasu na przystosowanie się do bycia jednorękim. Mamy nadzieję zobaczyć jak odżywia się dzika murena w swoim naturalnym środowisku i to powinno wynagrodzić nam ewentualne straty, jakie poniesie Mariusz.
Niestety, murena nie zrozumiała naszych intencji i pozostała nieruchoma. Rafa bardzo nam się podoba. Siedem słupów o średnicy kilku metrów i wysokości kilkunastu sterczy z piaszczystego dna. Nurkowanie jest dość bezpieczne, nie jest głęboko a charakterystyczne ukształtowanie terenu ułatwia orientację.
Do naszej łodzi dołączają kolejni nurkowie. Gamal przydzielił do naszej grupy dwóch nurków z Polski a sam zajął się grupą niemiecko-francuską. Łącznie, w ostatni dzień, na naszej łodzi było 14 nurków.
Na koniec zostawiliśmy sobie Panoramę. W listopadzie ubiegłego roku obserwowaliśmy tu przygotowania grupy nurków sposobiących się do próby bicia rekordu głębokości nurkowania. Nurkowie postanowili zejść na głębokość 300m. Gamal opowiada, że na głębokości 224m nurkowi, który podjął próbę przestał działać komputer i pojawiły się kłopoty z inflatorem. Nurek przerwał zanurzanie i rozpoczął powrót. Próba zakończyła się niepowodzeniem, bo rekord nie został pobity, ale był też sukces: nikomu nic złego się nie stało a przedsięwzięcie było bardzo niebezpieczne.
Nurkowanie na Panoramie jest fantastyczne. Piękna, bogata rafa z mnóstwem różnego rodzaju stworzeń. Na początek spotykamy Napoleona. Ogromna ryba jest tak samo ciekawska jak my. Obserwujemy się nawzajem płynąc powolutku wokół siebie. W końcu Napoleon znudził się naszym widokiem i majestatyczne odpłynął w granatowo – czarno - kobaltową głębię.
Ostatni dzień nurkowy za nami. Wieczorem, po kolacji zostajemy w restauracji troszkę dłużej. Będziemy wspomagać procesy desaturacji, jakie zachodzą w naszych organizmach.


 • strona 1 • strona 2 • strona 3 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art