Safaga - 3 (strona 2)
Wyjechał, bo Tsunami zniszczyło doszczętnie rafę i infrastrukturę nurkową. Drastycznie spadła ilość turystów. Teraz jest na stażu i uczy się od Gamala prowadzić grupy nurków po Morzu Czerwonym. Wygląda to dość marnie, bo Gamal traktuje go jako nieuczciwą konkurencję i nie ma mowy o jakiejkolwiek współpracy.
Na łodzi tradycyjnie pojawiła się twórczyni filmów. Tym razem jest to Holenderka.
Dokument o naszych poczynaniach został zrobiony, przedstawiony nam i w końcu zostaliśmy szczęśliwymi posiadaczami drugiego już filmu. Na tym zapewne poprzestaniemy i wyrzucimy z łodzi do wody kolejnego potencjalnego twórcę. Dość ostro wiało. W przerwach między nurkowaniami, kiedy trzeba się rozebrać z mokrej pianki, jest trochę zimno, a schronić się przed wiatrem można tylko w zadymionej kabinie.
Po drugim nurkowaniu jest już nie tylko „trochę zimno”, jest już całkiem zimno. Z tego też powodu zrezygnowaliśmy z nurkowania nocnego, które byłoby trzecim nurkowaniem w tym konkretnym dniu a już po dwóch byliśmy dostatecznie zmarznięci. Temperatura wody wynosiła 22oC, a powietrza pewnie ze 30.
W nocy było zdecydowanie chłodniej, ale nie da się tego w żaden sposób porównywać z temperaturami w Polsce. Z powodu wiatru i wysokiej fali nie wypływaliśmy na rafy zewnętrzne, poza wody zatoki Safaga i stale nurkowaliśmy na rafach, choć trochę osłoniętych przed wiatrem. Oczywiście odwiedziliśmy naszą ulubioną Tobia Arba, gdzie spotkaliśmy zaprzyjaźnioną z nami ogromną, jasnoszarą murenę i przywitaliśmy się ze stale rezydującym tam napoleonem.
W miejscu gdzie zwykle spotkać można ośmiornicę, tym razem były dwie przepiękne szkaradnice. Bardzo dokładnie spenetrowaliśmy rafę Ras Abu Soma. Rafa znajduje się na północnym krańcu zatoki. Prądy morskie niosą od strony otwartego morza dużo pokarmu i rafa jest bardzo dobrze odżywiona. Spotkaliśmy tam żółwia i swobodnie pływające mureny. Trwa spór czy były ciemno-brązowe z granatowym wzorkiem, czy ciemno-granatowe ze wzorkiem brązowym. Jedynym sensownym rozwiązaniem tej kwestii jest powtórna wizyta na rafie, ale to dopiero może mieć miejsce podczas kolejnej wyprawy.
Rafa jest bardzo atrakcyjna. Wystawione na południe i dobrze oświetlone rozległe fragmenty rafy sprawiają, że nurkowanie w tym miejscu jest bardzo przyjemne. Jest dość płytko i w miarę bezpiecznie.
Wszystko to znajduje się na głębokości do 30m i trzeba się mocno napracować płetwami, żeby znaleźć jakieś głębsze miejsce. Staram się robić fotografie. Staram się już od dłuższego czasu i poczyniłem wiele cennych obserwacji. Jedna z nich jest taka, że zdjęcia najlepiej robić w miejscu bardzo dobrze oświetlonym, a takie znaleźć można tylko na płyciznach.

Teraz, kiedy wieje silny wiatr i morze faluje, to na płyciznach trochę nurkiem „rzuca”. No ale, od czego jest odwaga i poświęcenie. Robimy zdjęcia „na płytkim”, mimo że obraz, co chwilę ucieka w dół albo do góry.
Znalazłem sobie kawałek rafy, który chciałem sfotografować, przymierzyłem się i natychmiast fala uniosła mnie trochę do góry. Nie ma sprawy zdjęcie zrobię, jak trochę opadnę. I tak się też stało. Zdjęcie zrobiłem i natychmiast nadeszła kolejna fala tym razem większa, uniosła mnie trochę wyżej i nagle znalazłem się „twarzą w twarz” z dużą brązową mureną.


 • strona 1 • strona 2 • strona 3 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art