St. Johns
Najlepszą kawę na południu Egiptu podają w Hamacie.
Knajpka nie ma nazwy, bo nie musi. Hamata jest malutka, mieszka tu zaledwie 80 osób. Knajpka powinna mieć nazwę, jeśli ilość mieszkańców przekracza tę liczbę. Wszystko, co oferują w kawiarni kosztuje 2 USD. Kawa, herbata, cola, szisza, po dwa dolary za sztukę.
W każdym bądź razie taka cena była dla nas.
Jak już się zbierze dostateczna ilość zamówień, właściciel knajpki zasiada na środku, przynoszą naczynie w kształcie miednicy wypełnione rozżarzonymi węglami drzewnymi, dwa moździerze: jeden do ucierania kawy a drugi do imbiru, dwa naczynia w kształcie gruszki do ogrzewania kawy i zestaw maleńkich czarek przeznaczonych do spożywania gotowego napoju.
Mistrz ceremonii ocenia „na oko” ilość potrzebnych surowców i przystępuje do palenia kawy. W tym czasie pomocnik uciera imbir. Kawa „palona” jest nad węglami drzewnymi. Surowe ziarenka kawy wsypuje się do metalowego naczynia z długą rączką i ustawia na węglach. Później uciera się tak przygotowaną kawę w drugim moździerzu.
Teraz kawa i imbir wędrują do naczyń w kształcie gruszki, Egipcjanin dolewa tam wody i wstawia do miednicy z płonącymi węglami.
W drugim końcu knajpki stoi telewizor, w którym „na pełny regulator” prezentuje się jakaś lokalna artystka. Innym atrybutem nowoczesności jest plastikowa butelka, w której mistrz ceremonii trzyma wodę. Nad głową dach z liści palmy kokosowej, podłoga ze szmacianych dywanów ułożonych na „gołej” ziemi a w ręku „kelnera” komórka z kolorowym wyświetlaczem.
Zgodnie z tutejszymi zwyczajami, w knajpce pracuje szef, co najmniej trzech „kelnerów” i pewnie jeszcze ktoś na zapleczu. Taki system gwarantuje, co prawda małe, ale jednak zarobki dla dużej liczby Egipcjan.
Jak napój jest gotowy to trzeba zatkać wylot „gruszki” luźnym zwitkiem włókien z palmy kokosowej i można napełnić malutkie czarki, do których wsypano już łyżeczkę cukru. Korek z włókien palmy ma pewnie przefiltrować kawę.
Smak jest dość dziwny, ale trochę przypomina „naszą” kawę. Proces przygotowania kawy trwa bardzo długo, nikomu a szczególnie obsłudze kawiarni nigdzie się nie spieszy. Mamy czas. Dziewczyny przymierzają strój ślubny wiszący na ścianie knajpki. Słońce już nie wypala dziur w skórze. Właśnie minęła północ. Panuje przyjemny chłodek.


 • strona 1 • strona 2strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art