St. Johns (strona 2)
Przyszliśmy tu tak trochę nielegalnie. Nie wolno opuszczać łodzi i schodzić na ląd. W niewielkim budynku na przystani stacjonuje wojsko, które pilnuje przestrzegania tego przepisu. Jednak Kapitan naszej łodzi ma urok osobisty i pewnie jeszcze jakieś inne argumenty. Po chwili rozmowy żołnierz wchodzi do posterunku a to oznacza, że nic nie widzi i możemy iść.
Port w Hamacie jest wyposażony dość skromnie. Składa się z piasku na wybrzeżu i wody w morzu. Żeby dostać się na łódź trzeba tylko skorzystać z Zodiaka i po sprawie. Teraz nie ma już odwrotu. Autobus, który przywiózł nas z Hurghady już odjechał. Do lotniska jest kawał drogi.

Podróże autobusem są tutaj pewnym wyzwaniem. W drodze powrotnej kierowca naszego autobusu obraził się na nas w okolicach Marsa Alam. Zjechał na pobocze, zgasił silnik i wywrzaskiwał coś po arabsku. W pełnym słońcu, w połowie drogi do lotniska stoimy na pustyni. Klimatyzacja nie działa. To wcale nie jest zabawne. Uratował nas kapitan naszej łodzi, który podróżował z nami do Hurghady. Jakoś przekonał naszego kierowcę by ten na nowo podjął się pełnienia przerwanych obowiązków.

Mamy jeszcze łączność telefoniczną, ale i to minie. Pozostanie telefon satelitarny w kabinie kapitana łodzi.
Świadomość, że do najbliższej komory dekompresyjnej jest 300km dość skutecznie studzi zapędy największych amatorów głębokiego nurkowania. A przez najbliższy tydzień będziemy 4 razy dziennie tylko w tym celu wchodzić do wody. I dodatkowo jeszcze kilka razy żeby popływać.
Na początek drobne rozczarowanie - nie ma delfinów w miejscu gdzie być powinny. Na rafie Sataya przebywają prawie stale a tym razem ich nie ma, jak będziemy wracać to jeszcze tu zaglądniemy.
Płyniemy na St. Johns a po drodze zahaczymy o Fury Schoal. Dwa duże zespoły raf, o różnym stopniu trudności i o niespotykanej bardziej na północy urodzie. Nierzadko zdarza się, że są poprzecinane korytarzami biegnącymi w różnych kierunkach. Korytarze zwężają się u góry, ale są otwarte, w środku jest dużo światła i można w nich bezpiecznie nurkować. Spotykamy piękne ogrody koralowe a w jednym z nich ogromną czarną płaszczkę. Jej skrzydła mają ze cztery metry rozpiętości. Porusza się majestatycznie i bezszelestnie jak duch. Na nasz widok zawraca, przyspiesza i znika w granatowym. Zupełnie bezpodstawnie nazywana jest czasami diabłem morskim. Jest piękna i pełna gracji.
Na trzeci dzień podchodzimy do ściany Small Gota.
Nie ma jeszcze zbyt wiele łodzi stajemy, więc blisko ściany rafy i z pokładu obserwujemy, jak wokół naszej łodzi pływają sobie dwa rekiny. Sprawiają wrażenie jak by czegoś poszukiwały.
Czego taki rekin może szukać rano, przed śniadaniem, wokół naszej łodzi?
Omówienie planu nurkowanie odbywało się w ciszy większej niż zwykle. Wskakujemy do wody i opadamy do ścianki. W sąsiedztwie oddalającego się cienia naszej łodzi widać niewyraźnie dwa mniejsze cienie…
Na ściance nie ma nic ciekawego, postanawiam wracać. Może uda się zrobić jakieś zdjęcie. Zbliżam się do łodzi i widzę nadpływające w moją stronę dwa rekiny.
Staram się robić zdjęcia. Efekty są dość marne, ale muszę się przyznać się, że trochę drżały mi ręce. 


 • strona 1 • strona 2 • strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art