St. Johns (strona 3)
Wszystkie wracające na łódź grupy witane były przez dwójkę naszych nowych ponad 2 metrowych przyjaciół. Trzeba powiedzieć, że powitania te były gorące. Dwa żarłacze, białopłetwe, które asekurują wchodzących na łódź to zdarza się bardzo rzadko, nawet tu na St. Johns.
Szczególnie dokładnie i z bliska sprawdzana była Ela. Rekiny podejrzewały pewnie, że pomyliła łodzie, ale ostatecznie została wpuszczona.

Dużo radości dostarczyła nam Abu Galawa. Nurkowaliśmy tu dwukrotnie. Najpierw wywieziono nas Zodiakiem na zewnętrzną stronę rafy i mieliśmy wrócić, co najmniej do przesmyku w rafie. Tam spotkamy się z silnym przeciwnym prądem. Jeśli nie uda nam się go pokonać – wynurzymy się i zabierze nas Zodiak. Możemy też spróbować zmierzyć się z siłami natury i dopłynąć do łodzi wbrew przeciwnościom.
Dopływamy do przesmyku. Wzorem Łukasza płyniemy albo bardzo blisko dna albo tuż przy ścianie rafy starając się uniknąć zepchnięcia do tyłu. Sapiemy jak miechy kowalskie, ale powoli posuwamy się do przodu.
Udało się. Pokonaliśmy przeszkodę i samodzielnie stawiliśmy się na łodzi.
Drugie nurkowanie na wraku holownika Tienstin. Zatonął w 1950 roku. Spoczywa ukośnie, dziób oparty o rafę prawie wystaje z wody a rufa leży na głębokości 18m. Cały wrak pokryty jest pięknie różnokolorowymi koralami a we wszelkich zakamarkach mieszka całe mnóstwo ryb. Jest bardzo dobrze zachowany mimo upływu lat
W drodze powrotnej mamy znowu przeciwny prąd. Wygląda na to, że nasz przewodnik ma jakieś konszachty z morzem. Od jakiegoś czasu, w drodze powrotnej stale napotykamy na przeciwny prąd.
Doszło do tego, że próbowaliśmy skręcać i zawracać żeby sprawdzić czy prąd też zmieni kierunek.
Spotykamy duże tuńczyki i jednego żółwia żerującego na miękkich koralach. Żółw dał się sfotografować zajęty swoimi sprawami a duże ryby niestety szybko pływają i tyle je widać.
Na łodzi jest dwóch przewodników Łukasz z Gliwic i Egipcjanin Walid. Możemy nurkować w trzech grupach. Trzecią poprowadzi nasz Maniek. Ma najtrudniejsze zadanie – dostał grupę początkujących no i nie zna terenu, bo jest tu pierwszy raz.
Załoga łodzi jest profesjonalna i nastawiona do nas bardzo życzliwie. Podczas jednej z kąpieli mogliśmy skorzystać z usług Zodiaka, który oferował zaczepione na linie drewniane drzwi do jakiejś skrytki na łodzi a które można używać jako nart wodnych. Inna „usługa” to ciągnięcie po wodzie delikwenta, który trzyma się liny przyczepionej do Zodiaka. Taka podróż trwa krótko, bo woda zalewa oczy i nos a lina próbuje wyrwać rękę.
Rewelacyjny jest kucharz. Potrafi wyczarować prawdziwe smakołyki. W przedostatnią noc przygotował dla nas wystawny posiłek składający się z kilkunastu potraw a na deser tort.

Wyposażenie techniczne łodzi pozostawiało trochę do życzenia. Ale były to w sumie braki i niedogodności do przezwyciężenia. Brak sprawnej klimatyzacji w kabinach nie jest problemem, jeśli śpimy na pokładzie. Trochę hałasowały sprężarki no, ale ostatecznie przygotowywały powietrze dla nas…
 

 • strona 1strona 2 • strona 3 • strona 4 •

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art