Marsa Alam - 1 (strona 2)
Robota skończona, teraz stoją z wyciągniętą ręką - trzeba zapłacić.

 

Pierwsza miejscowość to Safaga. Zatrzymują nas żołnierze, którzy mają posterunek przy wjeździe do miasteczka. Żołnierze są uzbrojeni, pytają o coś kierowcę. Pada słowo: Bolanda. Możemy jechać dalej.

Następny jest El Quesir. Zatrzymujemy się by kupić paliwo. Nasz kierowca w jednej ręce trzyma zapalonego papierosa, a drugą nalewa paliwo. Odchodzę na bezpieczną odległość.

Na chodniku fryzjer strzyże jakiegoś klienta. Obok ktoś smaży coś na patelni, trochę dalej sprzedawca mięsa rąbie kość na klocku. Śmieci nikt nie sprzątał od czasów faraonów. Wszyscy poruszają się dość wolno a najczęściej siedzą zamyśleni na chodniku. Ciężko pracuje tylko osiołek ciągnący platformę na dwóch kółkach. Platforma jest przeładowana i oczywiście siedzi na niej właściciel.

Auto zatankowane, możemy jechać dalej. Szybko zapada zmrok, mimo to nasz kierowca nie włącza świateł. Ruch na drodze jest mały. Nad głową na bezchmurnym, rozgwieżdżonym niebie świeci księżyc i prawie wszystko widać. Z naprzeciwka nadjeżdża samochód, nasz kierowca włącza światła, tamten wyłącza. Nasz włącza długie, wyłącza je i uruchamia lewy migacz. Tamten włącza i wyłącza po kolei wszystko, co ma pod ręką. Za każdym razem, kiedy mijamy jadące z naprzeciwka auto odbywał się festiwal świateł. Sekwencja włączeń i wyłączeń nie powtarzała się, stałe było tylko jedno: w momencie mijania się oba auta miały włączone długie światła i wciśnięty klakson. Trochę się pocę, ale to chyba z gorąca.

 

W końcu, z ciemności, wyłaniają się dwa oświetlone budynki. Jesteśmy na miejscu.

Zajmujemy przygotowane dla nas namioty i idziemy na kolację. Podpłomyki, kawałek serka typu feta i gorąca, bardzo mocna i bardzo słodka herbata. Pierwsza noc pod rozgwieżdżonym afrykańskim niebem mija bardzo szybko. Rano okazuje się, że nasz obóz jest tuż nad samym brzegiem morza. Ostre krawędzie rafy koralowej wykluczają brodzenie w wodzie „na bosaka”, a jeszcze można nadepnąć na „kogoś” uzbrojonego w kolec a zagrzebanego w piasku.

Naokoło, jak okiem sięgnąć, buro-brudnoszara pustynia. Na horyzoncie piętrzą się góry oddzielające Saharę od Pustyni Arabskiej.

Prócz nas w obozie mieszka małżeństwo (Holenderka i Niemiec). Sympatyczna para doświadczonych nurków chętnie i życzliwie udziela nam dobrych rad w trakcie naszych zmagań ze sprzętem.

Obsługę bazy stanowi kilku Egipcjan: kucharz, kierowcy, mechanik sprężarek, dive master.

Po śniadaniu pakujemy nasz sprzęt i butle na otwartą pakę ciężarówki, wskakujemy tam i wyjeżdżamy na pierwsze nurkowanie: NA RAFIE W MORZU CZERWONYM!

Czuję się trochę niepewnie: czy ja na pewno chcę nurkować? Instruktor zaprasza pierwszą parę śmiałków pod wodę.

Wśród pogwizdywania wiatru i szumu morskich fal słyszę: to, co Wiesiu, idziemy?? Myślę sobie: co za różnica, zginę teraz czy za chwilę. Jak już tu przyjechałem to trzeba będzie pod tą wodę wleźć.


 strona 1strona 2strona 3 • strona 4strona 5

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art