Deep South (strona 2)
Po niecałej godzinie kończymy nurkowanie, odpływamy od ściany rafy i czekamy na Zodiaka. Wcale nie jest łatwo wejść do roztańczonej na wysokich falach gumowej łódki, ale nikt nie narzeka, bo nikt nie obiecywał, że będzie łatwo.

Teraz całonocna podróż na południe.

Dedalus Reef niewielka rafa z latarnią morską na środku. Odwiedziliśmy załogę latarni. Zostaliśmy poczęstowani mocną herbatą i zakupiliśmy gustowne koszulki.
Na długim pomoście wiodącym do latarni siedzi sobie rybołów. Trzeba podejść do niego bardzo blisko żeby zerwał w powietrze i zaprezentował mocne skrzydła pokryte maskującym upierzeniem. Wygląda na to, że ten rybołów tu mieszka...

Trzy nurkowania na ściance Dedalusa w niewielkim prądzie. Ściana prezentuje się bardzo dobrze, ale nie ma nic szczególnego, co by zapierało dech w piersi. Spotkaliśmy żółwia, który żerował na miękkich koralach porastających rafę a dwie brązowe rybki wyskubywały jakieś smakołyki z jego pancerza. Żółw i brązowe rybki nic sobie nie robiły z naszej obecności.
Teraz przenosimy się na Rocky Island. Znowu całonocna podróż łodzią i meldujemy się na miejscu. Niewielka wyspa gęsto zamieszkała przez ptactwo. Przez całą dobę słychać było nieustające krzyki i hałasy tej pierzastej zgrai. Trochę ciszy można znaleźć jedynie pod wodą.
Pod koniec trzeciego nurkowania zauważyłem, że tuż pod powierzchnią wody od strony otwartego morza płynie grupka barakud. Podpłynę do nich i może uda się zrobić zdjęcie. Słoneczko świeci z właściwej strony, jestem płytko...
I nagle widzę przed sobą „ścianę” delfinów. Bardzo duże stado płynie wypełniając całą toń. Wynurzyłem się i próbowaliśmy podpłynąć do nich Zodiakiem, ale nie dały nam żadnych szans. Niestety zdjęcia barakud, tym razem nie „wyszły”.
Tuż obok Rocky leży Zabargad. Duża wyspa z pięknymi turkusowymi lagunami oddzielonymi od morza kordonem rafy. Rozległe plaże z bielutkim, miałkim piaskiem to miejsca lęgowe żółwi. Mieliśmy nadzieję na wrak zatopionego masowca, ale dive-master sprzeciwił się stanowczo twierdząc, że skoro tu jest taki silny prąd, że o mało nie wsadził naszej łodzi na rafę to po drugiej stronie wyspy, po nawietrznej, będzie jeszcze gorzej i przepadło. Nie pojechaliśmy.
To jest najdalej na południe wysunięty punkt naszej wyprawy. Jesteśmy pod zwrotnikiem Raka. Do granicy z Sudanem jest kilkadziesiąt kilometrów. Mimo że już jesień, temperatura wody nie spada poniżej 28oC. W tych rejonach częstymi gośćmi odwiedzającymi łodzie nurków są rekiny. Wydaje się, że liczą na łatwą zdobycz w postaci ryb, które gromadzą się pod łodzią spodziewając się resztek wyrzucanych przez kucharza. Tym razem odwiedził nas dorosły Oceaniczny Żarłacz Białopłetwy. Trójka naszych odważnych wskoczyła do wody żeby zwierzakowi przyglądnąć się z bliska.
Rekin najwyraźniej stwierdził, że w tej sytuacji nie ma warunków na udane łowy i oddalił się dostojnie w towarzystwie licznej grupy pilotów w paski. Nie spotkałem się nigdzie w Egipcie z potrawami z rekina, a to może oznaczać, że nie jest przedmiotem połowów. Pewnie, dlatego jest ich dużo i często można je zobaczyć. I bardzo dobrze. Te piękne, odważne stworzenia nie zasługują na złą opinię rozpowszechnianą głównie przez tych, którzy nigdy się z nimi nie spotkali.


 • strona 1 • strona 2 • strona 3 

 
Copyright © 2007 www.masztalerz.eu. Strona wykonana przez be2art